Braňte se nachlazení

Přepadla vás viróza? Rýma, kašel a bolest v krku z nachlazení nejsou nic příjemného, ale naštěstí existují způsoby, jak se jich rychleji zbavit.

Nachlazení může způsobit více než dvě stě různých virů. Příznaky jsou velmi podobné chřipce, s níž bývá onemocnění také často zaměňováno. Většinou však do týdne samo odezní. Důležité je přitom vnímat příznaky a zareagovat správně hned při prvních známkách onemocnění.
První, co při nachlazení pocítíte, bude zřejmě škrábání v krku, vodnatá rýma a kýchání nebo kašel. Někdy je výtok z nosu hustší a zabarvený do žluta či zelena. Může se přidat i slzení očí a mírné zvýšení teploty, kašel, bolesti svalů a hlavy, třesavka apod. Mávnete-li nad prvními příznaky nachlazení rukou, dáte bacilům prostor k dalším neplechám. Velmi brzy si najdou cestu do dalších oblastí organismu a způsobí tam zánět hrtanu, průdušnice, průdušek (bronchitidu), vedlejších nosních dutin (sinusitidu) nebo středního ucha. Většinou nemoc při správné léčbě ustupuje během týdne.

Příznaky a jak je léčit

Nejčastější příznaky nachlazení můžeme snadno rozdělit do tří skupin:
Rýma začíná šimráním v nose a vodovým výtokem. Jestliže se po několika dnech změní v husté bílé, žluté nebo zelené hleny, přidala se k virové infekci ještě infekce bakteriální. Tak to trvá několik dnů, pak se stává tekutina opět průhlednou a potíže pomalu mizí.
Nejrozšířenějším pomocníkem při léčbě rýmy jsou spreje a nosní kapky. Ale pozor! Nosní sliznice si snadno zvyká na chemické stahující látky, které obsahují, a pak bez nich nedokáže sama dobře fungovat. Tyto přípravky je proto dobré užívat jen krátkodobě. Bez rizika jsou kapky s obsahem olejů z borovice, máty peprné, eukalyptu, tymiánu a azulenu (protizánětlivý výtažek z heřmánku zklidňující sliznice) v mandlovém oleji. Čím dál tím oblíbenější jsou, zejména při léčbě dětí, nosní spreje z mořské vody.

Kašel je velmi nepříjemný, a někdy dokonce bolestivý průvodce nachlazení. Nejhorší je, že je vůlí neovlivnitelný. Jde totiž o reflexivní děj, který pomáhá tělu odstranit hlen z dýchacího systému. V lékárnách jsou regály plné přípravků, které můžete koupit bez předpisu a mohou vám ulevit. Má to však jednu podmínku – musíte umět lékárníkovi vysvětlit, jaký kašel máte. Mukolytika či expektorancia totiž usnadňují vykašlávání, a antitusika naopak tlumí suchý a dráždivý kašel, který vás vysiluje. K dostání jsou i přípravky kombinované – usnadňují odkašlávání a zároveň kašel tlumí.

Bolest v krku je známkou zánětu nosohltanu. K dispozici jsou různé, někdy dokonce velmi chutné pastilky. Použít ale můžete i roztoky ke kloktání či spreje. Jestliže nemůžete ani polknout a máte krk oteklý a rudý, pak jde pravděpodobně angínu. Na tu platí antibiotika, která vám samozřejmě musí předepsat lékař.

Nepracujte a nemoc vyležte

Ze všeho nejdůležitější při nachlazení je ale klid na lůžku. Ač se vám to možná zdá zbytečné, pořádně se vypotit, zvlhčovat vzduch v místnosti a řádně pít (nejlépe docela obyčejný lipový čaj s medem a citronem nebo minerálku) je ta nejlepší léčba, kterou vůbec můžete svému organismu dopřát.

Bylinkoví pomocníci

Bez černý
Sambucus nigra

Pomáhá při nachlazení proti kašli a horečce, při zánětech čelních dutin a také při senné rýmě.

Na čaj: 1 lžičku sušených květů zalijte 250 ml horké vody a nechte pod pokličkou táhnout 5 minut. Čaj vypijte co nejteplejší.

Heřmánek pravý
Matricaria chamomilla

Likviduje bakterie a viry a léčí záněty v těle. Pomáhá při rýmě, kašli a bolesti v krku.

Na čaj: Spařte 1 lžičku sušeného heřmánku 250 ml horké vody. Nechte přikrytý táhnout 5 minut.

Jitrocel kopinatý
Plantago lanceolata

Díky obsahu tříslovin, flavonoidů, kyseliny křemičité a dalších látek pomáhá jitrocelový čaj, šťáva či sirup proti kašli. Brzdí záněty, uvolňuje hleny a usnadňuje odkašlávání.

Na čaj: 1 lžičku byliny zalijte 250 ml studené vody a nechte stát aspoň 30 minut. Tím se šetrně uvolní cenné slizovité látky.

Šalvěj luční
Salvia pratensis

Kloktejte čajem ze šalvěje při bolestech v krku.

Na čaj: Zalijte 1 list (čerstvý nebo sušený) 250 ml horké vody a nechte pod pokličkou luhovat 5 minut.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Na podzim a v zimě je důležité věnovat zvláštní péči naší pokožce a vlasům, které mohou trpět v důsledku nízkých teplot, suchého vzduchu a větru. Naštěstí nemusíte utrácet za drahou kosmetiku – mnoho z toho, co potřebujete, najdete přímo ve své kuchyni.

Celý článek