Batikované šátky i flísová zvířátka z Proutku

Chráněná dílna Proutek se zaměřuje na drobnou textilní výrobu a dřevovýrobu. Zaměstnává dospělé s lehkým a středně těžkým stupněm mentálního handicapu, kteří nemají na trhu práce mnoho šancí získat uplatnění.

Dílnu Proutek najdete v Plasné u Kardašovy Řečice na Jindřichohradecku. Výrobky jejích zaměstnanců jsou velmi rozmanité. Vyrábějí tu různá zvířátka z flísu, látkové panenky, batikovaný textil, dřevěné mističky nebo ručně litá glycerinová mýdla s bylinkami. „Před Velikonocemi jsme například vyráběli flísové zajíčky a kuřátka, velikonoční dřevěné zápichy do květináčů nebo podtácky s velikonoční tematikou,“ seznamuje nás se zdejší produkcí vedoucí chráněné dílny Milena Tretterová. V Proutku se také zpracovává ovčí vlna, a to od prvotního mechanického čištění, praní a barvení vlny, pročesávání na kramplech, až po plstění plsticí jehlou či spřádání na kolovrátku.

 

Rutina i fantazie

Práce v dílně je organizovaná tak, aby se dělníci s mentálním handicapem v rámci svých možností co nejvíce podíleli na každém výrobku. „Pracovní úkoly jsou individuálně přizpůsobené schopnostem každého z nich s ohledem na bezpečnost práce. Zaměstnance asi nejvíce těší práce na textilních zvířátkách, plstění a práce s mýdly. Jelikož většinou pracujeme na konkrétních zakázkách podle parametrů zadaných zákazníkem, k volným tématům se příliš často nedostaneme. Svou fantazii ale mohou pracovníci uplatnit v okamžiku, kdy tvoří návrhy budoucích hraček nebo novoročenek,“ popisuje Milena Tretterová.

Ubrousková technika je jednoduchá a efektní

 

Batikování, savování či práce na kolovrátku

Pokud jde o výrobky z textilu, věnují se tu hlavně šití medvídků, oslíků, králíčků a panenek. Zájem je také o šité polštářky, pouzdra na doklady a voňavé sáčky. Jednou z technik, kterou tu používají, je batikování, a to jak bavlněných triček, tak šátků z gázy nebo plátěných nákupních tašek. „Využíváme batikování za tepla, které se dělá klasicky v hrncích na sporáku nebo v mikrovlnné troubě. Využíváme k tomu běžně dostupné batikovací barvy, kuchyňskou sůl a ocet. Dále využíváme techniku ruční malby na textil a takzvané savování, tedy zdobení textilu pomocí Sava,“ vypráví vedoucí dílny.

Látkový polštář-zvířátko je roztomilý i praktický

 

Nářadí jde na dračku

Zaměstnanci Chráněné dílny Proutek se dostanou také ven. „Nabízíme i výjezdové práce, zejména úpravy a úklid vnitřních i venkovních prostor firem v Jindřichově Hradci a okolí. V takových případech naši zaměstnanci pracují: sekají trávu, svážejí listí, plejí, odklízí suť a podobně. Tyto služby nabízíme nejen firmám, ale i soukromým osobám,“ říká Milena Tretterová. I proto je dílna vybavena nejen šicím strojem, sporákem, bubnovými česačkami vlny, pásovou pilou a bruskou, ale mají tu i křovinořezy a různé ruční nářadí. „Vybavení dílny musíme průběžně doplňovat a obnovovat, protože i při sebeopatrnějším opakovaném nácviku pracovních dovedností dělníků dochází k poškozování nářadí,“ vysvětluje paní Milena, která by byla ráda, kdyby se podařilo dílnu rozšířit. „Je to závislé hlavně na rozšíření pracovních prostor. Pokud se toto povede, budeme moct nabídnout pracovní místo více lidem.“ O tom, že je o práci zájem, svědčí fakt, že aktuálně nejsou v Proutku volná místa. Nové uchazeče tu evidují v pořadníku a kdykoli se pracovní místo uvolní, kontaktují dalšího zájemce.

Vyrábějí tu i panenky

 


Udělejte si batikovaný šátek

Postupujte podle návodu, který nám prozradila Milena Tretterová:

Batikovaný šátek vyrábíme z gázy, která se prodává v rolích jako metráž.

1 Odměříme si požadovanou délku gázy – zde doporučuji přidat několik centimetrů, protože gáza je bavlněná a varem při batikování se může srazit.

2 Odstřiženou gázu stočíme, zde se uplatní kreativita: různým stočením nebo zmačkáním textilu vzniknou při barvení odlišné obrazce.

3 Hotový smotek ovineme provázkem. Pozor! Pokud provázek pouští barvu, objeví se tato barva v batikovaném obrazci.

4 V hrnci dáme ohřát vodu se solí a rozmícháme požadovaný odstín barvy, barvu můžeme před vlitím do hrnce rozmíchat v hrnečku zvlášť. Důležité je, aby v hrnci nebyly žádné hrudky barvy, ty by na tkanině vytvořily sytěji zbarvená oka.

5 Když se voda s barvou vaří, vložíme do ní připravené smotky a vaříme asi 15 minut.

6 Potom přendáme do kbelíku se studenou vodou a několikrát důkladně vymácháme.

7 Do předposlední vody na máchání přidáme sklenku octa a barvený textil v něm necháme chvíli odstát kvůli zafixování barvy.

8 Promytou gázu můžeme také vyždímat, rozprostřít, znovu stočit a postup zopakovat v další barvě, tím vzniknou různobarevné variace, představivosti se meze nekladou.


Kde nakupovat?

Výrobky z Chráněné dílny Proutek se dají objednat buď přímo z katalogu, který je dostupný na stránkách www.proutek.cz nebo na www.fler.cz. „K dostání jsou i na našich stáncích na trzích, či v prodejnách, které s Proutkem mají sjednaný komisní prodej, po předchozí dohodě lze také nakoupit přímo na dílně v Plasné,“ říká Milena Tretterová.


Kontakt

Proutek, o. s.
Plasná 3
378 21 Kardašova Řečice
E-mail: proutek@proutek.cz
Tel.: 384 382 028

 


Text: Andrea Skalická; foto: Chráněná dílna Proutek

Další články

Boží milosti

Boží milosti

Čím v pondělí odměnit koledníky, samozřejmě kromě krásně malovaných vajec? Usmažte jim křehké a lahodné boží milosti. Vyzkoušejte starý recept z kuchařky po prababičce.

Celý článek

Jarní přáníčko

Jarní přáníčko

Pošlete veselé jarní pozdravy svým příbuzným a přátelům. Nemusíte je kupovat, vyrobte si je s dětmi z barevných papírů v pastelových barvách. Zabavíte se, a navíc ušetříte.

Celý článek

Filigránové zdobení

Filigránové zdobení

Kraslice dekorované quillingovou technikou vypadají jako nevšední papírový šperk. Vyzdobit je zvládne i úplný začátečník. Pusťte se do toho třeba společně s dětmi.

Celý článek

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek