Aronie, keř pro zdraví i krásu

Máte rádi rostliny, které za málo práce poskytnou hodně užitku? Na jaře dekorativní květy, na podzim nádherně zbarvené listy a k tomu barevně výrazné, chutné a zdravé plody? Pak na vaší zahradě nesmí chybět aronie.

Temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa) je zajímavý a pěkný keř. V dubnu až v květnu rozkvétá bělavě růžovými či bílými chocholíky květů a v podzimních plískanicích prozáří zahradu lesklými, žlutě a oranžově zbarvenými listy. Na jejich pozadí navíc vyniknou svazečky černých jedlých plodů, malviček, které zrají koncem září.

Vyberte si vhodnou odrůdu

K pěstování si můžete vybrat odrůdu ‚Nero‘, která dorůstá do výšky dva metry a šířky 1,5 metru, anebo méně vzrůstnou mrazuvzdornou odrůdu ‚Viking‘. Pro menší zahrady je vhodnější roubovanec na jeřábu obecném, který roste pomaleji a s korunou neměří více než jeden metr. Pro atraktivní podzimní zbarvení listů v různých odstínech červené, žluté, oranžové až vínové barvy se pěstuje temnoplodec planikolistý (A. arbutifolia) s červenými a rovněž jedlými plody. Rozložitější krasavec s hnědočervenými plody je temnoplodec třešňolistý (A. prunifolia), který vznikl jako kříženec předchozích dvou druhů. V ideálních podmínkách může dorůst až do šesti metrů výšky, proto se v zahradách běžně nepěstuje a uplatní se spíše v parkových výsadbách.

Pestrý živý plot

Temnoplodec se na zahradě uplatní jako solitéra, v menší skupině či jako podrost vyšších stromů. V malé zahradě můžete aronii využít do volně rostoucího živého plotu v kombinaci s lískou, kalinou obecnou, ptačím zobem, tavolou kalinolistou, dřínem, svídou či tavolníkem. Keře není třeba tvarovat, naopak, temnoplodec nejvíce plodí na konci větví a i bez řezu udržuje pěkný tvar a optimální velikost. Keřové sazenice lze získat řízkováním, odnožemi, hřížením i ze semen nebo nákupem vybrané odrůdy vhodného vzrůstu.

Nenáročná dřevina

Nejvhodnější termín k výsadbě je od října do poloviny listopadu. Aroniím se daří téměř na každé zahradě, nejlépe jim však vyhovují půdy hlinité a hlinitopísčité. Snášejí polohu na slunci, v polostínu i ve stínu a dobře rostou i ve vyšších polohách, protože jsou mrazuvzdorné. Každého zahrádkáře obzvláště potěší, že aronie netrpí žádnými chorobami ani škůdci. Jediným nepřítelem je ptactvo v době dozrávání plodů, což lze snadno vyřešit zakrytím keřů síťovinou.

Počkejte na první mráz

Nejvhodnější doba ke sklizni úrody nastává až po prvních mrazech, kdy plody aronie zesládnou a lépe se zpracovávají. Obsahují hodně vitaminu C, dále vitaminy skupiny B a provitamin A. Zvláštností těchto plodů je vysoký obsah rutinu v různých formách, který pomáhá upevňovat a rozšiřovat cévy. Bohaté zastoupení antioxidantů navíc detoxikuje organismus a uvolňuje stresové napětí. Z plodů se vyrábějí léky proti arterioskleróze, vysokému tlaku a chorobám žaludku a žlučníku. Obsahují také cenné minerály, jako je vápník, železo, bór, jód, měď, molybden a další. Obsažené protiplísňové a protibakteriální látky mají stejný účinek jako propolis, proto se plody aronie nekazí, neplesnivějí a nehnijí.


Pečený čaj s aronií

Na lahodný a osvěžující čaj jsou chuťově nejlepší přezrálé plody aronie. Na 1 kg plodů počítejte s 250 g cukru, polovinou lžičky mleté skořice, 3 ks hřebíčku a 100 ml rumu (nemusí být).

Pokrájené plody aronie vysypte na pekáč, promíchejte s cukrem a pečte ve vyhřáté troubě na 200 °C zhruba sedm až deset minut. Pozor, ovoce se slupkami se rádo připaluje, proto obsah pekáče občas promíchejte. Jakmile malvičky pustí šťávu, přidejte rum a pečte ještě dalších pět minut. Pokud plánujete podávat čaj i dětem, rum samozřejmě vynechte. Pečený čaj ihned nalijte do šroubovacích skleniček, obraťte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek