Bylinkový kalendář – březen

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro měsíc březen

Čerstvé mladé kopřivy

Už odpradávna lidé znají léčivou sílu čerstvých jarních listů kopřivy dvoudomé (Urtica dioica), tak si je ani letos nezapomeňte natrhat a přidat do jídla a do nápojů. Nejúčinnější látky kopřiva obsahuje od jara zhruba do poloviny května, tehdy je také vhodné ji sbírat (list, nať i oddenek). Sušte ji na suchém stinném místě, pokud možno co nejrychleji, teplota by ale neměla přesáhnout 50 °C. Účinné látky, které kopřiva obsahuje, působí povzbudivě na metabolismus a zároveň působí proti chudokrevnosti, dále pomáhají jako antirevmatikum, protizánětlivě, dezodoračně a urychluje hojení ran. Kopřivová droga také účinkuje jako kardiotonikum, antidiabetikum, protiprůjmově, antivirově (zejména proti virům chřipky), podporuje činnost slinivky a vaječníků, pomáhá při bronchiálním astmatu, působí močopudně, zastavuje krvácení, zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů, osvědčila se i při chorobách jater, žlučníku a ledvin i jako prostředek podporující tvorbu mateřského mléka. Oddenek se užívá k výrobě odvaru proti vypadávání vlasů.

Mimochodem, přestože je považována za nepříjemný plevel, v koutě zahrady, kde nikomu nebude překážet, si můžete pár rostlin nechat – kopřiva je totiž živnou rostlinou pro housenky motýlů, například babočky kopřivové, babočky paví oko, babočky síťkované, babočky bílé či babočky admirál.

 

Kopřivové tonikum proti vypadávání vlasů

Budete potřebovat

  • 1 hrst kopřivových oddenků
  • 500 ml vinného octa

Kopřivových oddenky 10 minut vařte ve vinném octě. Odvar nechte zchladnout a můžete používat. Denně jej vtírejte do pokožky hlavy.

 


Kopřivovo-jablečný nápoj

Budete potřebovat

  • 1 hrst kopřivových listů
  • 3 jablka
  • 1/2 citronu
  • 500 ml vody

Jablka oloupejte, zbavte jádřinců a nakrájejte na kousky, kopřivy omyjte. Vložte vše do mixéru, přilijte vodu a šťávu z půlky citronu a rozmixujte.

 


Palačinky s kopřivami

  • 200 g hladké mouky
  • 1 hrst kopřivových listů
  • špetka soli
  • 2 vejce
  • 250 ml mléka
  • olej na smažení

 

Na náplň:

  • 250 g měkkého tvarohu
  • sůl
  • 1 stroužek česneku
  • hrst čerstvé pažitky

Z mouky, mléka, vajec a špetky soli vyšlehejte hladké těsto a přidejte do nej nadrobno nasekané mladé kopřivové listy. Palačinky smažte na oleji a poté potřete náplní připravenou z měkkého tvarohu rozmíchaného s trochou soli, prolisovaným stroužkem česneku a hrstí nadrobno nasekané pažitky.

 


Vysaďte si křen

Aby křen vytvořil dostatečně silný hlavní kořen, je třeba jej zasadit do hluboké půdy s dostatečnou dávkou humusu ve formě rašeliny nebo kompostu. Sázejte kořenové řízky (vedlejší kořeny o průměru asi 1 cm) očištěné od všech postranních kořínků. Důkladně je odřete s pomocí hadříku. Do země je umístěte našikmo – pod úhlem asi 30° (ne kolmo). Zasaďte je do řádku v odstupech asi 30 cm. Dbejte na to, aby byly kořenové hlavy v jedné rovině s povrchem půdy.

 


Vysévejte mateřídoušku

Jestliže ji ještě na zahrádce nemáte, vysejte ji koncem března do malých květináčů a jemně zasypte jen velmi tenkou vrstvou zeminy, protože mateřídouška klíčí na světle. Květináče dejte na okenní parapet nebo do pařeniště a substrát udržujte jen mírně vlhký. Vzešlé rostlinky pak vysaďte na skalku či na suchou stráň. Má ráda vápnité hlinitopísčité půdy.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek