Kontryhel léčivý i krásný

Kontryhel patří ke známým rostlinám, které najdete na vlhkých loukách i v udržovaných zahradách, kde se stává nepostradatelnou doplňkovou rostlinou okrasných záhonů.

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) přitahuje lidskou pozornost již odedávna, a to svou průzračnou kapkou, kterou každé ráno najdete v úžlabí do varhánků poskládaných listů. Nejde ani o rosu, ani o dešťovou vodu, ale o přírodní destilát, který rostlina sama vyrábí.

 

Alchemilla mollis

Poradí si i se stafylokokem

Kontryhel obsahuje celou řadu cenných látek, například třísloviny se silným účinkem pro urychlení procesu hojení zevních ran, a také mírní svědění. Flavonoidy a karotenoidy mají zase silné antioxidační účinky, které ovlivňují ochranu jednotlivých buněk i celého organismu. Kumarin přispívá k redukci a vylučování vody, brání tedy otokům. Jeho antibiotické účinky jsou natolik silné, že dokážou pomoci i při infekcích, kde se již objevila rezistence vůči syntetickým léčivům, třeba u nákazy zlatým stafylokokem (Staphylococcus aureus).

 

Ženská bylina

Kontryhel působí svíravě, tlumí záněty, chrání cévy a říká se mu také ženská bylina. Obsahuje totiž látky, které se svými účinky blíží gestagenům, tedy ženským pohlavním hormonům. Dnes jsou účinky kontryhelu při léčbě ženských potíží překonané moderními léky, nicméně bylina stále dokáže harmonizovat a pozitivně vyladit ženský organismus. Má vliv na posílení dělohy i vazů po porodu a urychluje proces hojení v šestinedělí. Nicméně každý může využít léčebnou sílu této rostliny při komplexním působení na hojení ran, problémech s kůží, léčení zánětů a zastavování krvácení. Mírní i bolesti a křeče.

 

Alchemilla vulgaris

S léčbou pomohou dva druhy

Pro léčebné účely se využívají dva vytrvalé druhy – již zmíněný kontryhel obecný a kontryhel žlutozelený (Alchemilla xanthochlora). Můžete je pěstovat na zahradě ze semen, snadnější způsob je ale odkopnutí oddenků od volně rostoucí rostliny. Na záhony si sazenici můžete přenést i z volné přírody, samozřejmě s výjimkou chráněných oblastí. Bylina bude nejlépe prospívat v místech s humózní půdou. Pro léčebné účely se sklízí v době od května do srpna kvetoucí nať. Vždy ale počkejte, až z listů zmizí typické krůpěje. Kontryhel rychle usušte a skladujte v uzavřené nádobě.

 

Do okrasné zahrady

Krásné záhony tvoří nejen výrazné dominantní rostliny, ale i ty nenápadné, které jim dělají vhodné pozadí. K těm druhým patří i kontryhel měkký (Alchemilla mollis). Kromě na první pohled snadno rozeznatelných listů má také zajímavé květy – žlutozelené poléhavé laty, které svou nezvyklou barvou tvoří klidné pozadí třeba pro pestré letničky či cibuloviny. Osvěží i polostinná místa, která kontryhelu měkkému svědčí, může ale růst i na slunných záhonech. Tato trvalka potřebuje dostatek vláhy, trvale podmáčené stanoviště jí ovšem nesvědčí.

Alchemilla xanthochlora

 

Jak využít kontryhel

Pleťová voda

Po 30 gramech natě kontryhelu, violky trojbarevné a úborů měsíčku nechte 10 minut louhovat v převařené vodě. Vzniklým nálevem omývejte problematickou pleť.

 

Čaj pro nastávající maminky

Jednu čajovou lžičku přelijte vroucí vodou a nechte 7 minut vylouhovat, potom slijte. Užívá se třikrát denně po dobu šesti týdnů před porodem, a ještě čtyři týdny po narození miminka. Čajová kúra přispěje k hladkému porodu a napomůže také hojení případných poranění.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek