
Cukrovka může trápit i psy a kočky
Diabetes u zvířat je stejně jako u lidí způsoben nedostatkem inzulínu, který se přirozeně tvoří ve slinivce a umožňuje získávat buňkám v těle cukr z krve. To znamená, že při onemocnění cukrovkou je v krvi nadbytek cukru, který byl přijat z potravy a není dále přeměňován na energii. Příliš vysoká hladina cukru v krvi se nazývá hyperglykemie.
Velká žízeň a časté močení jsou prvním varovným signálem
Typickým projevem cukrovky u psů i koček je časté močení, pokud si proto všimnete, že váš mazlíček vyžaduje častější venčení nebo častější výměnu podestýlky v domácím záchodě, zbystřete a navštivte raději veterináře. Dalšími projevy jsou velká žízeň, vyšší chuť k jídlu, která je ale naopak doprovázena hubnutím, viditelné změny srsti a ztráta energie.
Diagnostika diabetu se provádí na základě zjištění typických příznaků a provedení jednoduchého testu, při kterém se zjistí hladina cukru v krvi. Správnost diagnózy potvrzuje přítomnost cukru (glukózy) v moči. Testy se vícekrát zopakují, než je diagnóza definitivně potvrzena.
Léčba psů a koček s diabetem
Základem léčby je inzulínová terapie spočívající v píchání inzulínu vašemu čtyřnohému příteli. K tomu lze využít např. inzulínové pero. Aplikace zvířeti je jednoduší než člověku díky volnější kůži, takže se nemusíte bát, že podávání léku nezvládnete. Inzulín musí být aplikován každý den po ranním krmení. U psů většinou postačí jedna dávka denně, kterou lze v případě lepšího výsledku rozdělit i do dvou denních dávek. U koček jsou obvykle vyžadovány dvě dávky denně kvůli odlišné rychlosti metabolismu. Kromě inzulínové léčby je nutné dodržovat zvláštní krmný režim. Krmivo by mělo obsahovat vysoký podíl vlákniny. Doporučuje se zvolit krmivo určené přímo pro zvířata s diabetem, které vám doporučí Váš veterinář. Zároveň je nutné vyvarovat se podávání různých pamlsků.