Oživte byt mozaikou
Mozaika má praktické uplatnění při obkládání menších a nepravidelných ploch nebo zaoblených tvarů. Tady bychom s obkládačkami větších rozměrů neuspěli, kdežto malé díly mozaiky se omezeným a různě tvarovaným plochám mohou dobře přizpůsobit.
Je flexibilní
Průmyslově vyráběná mozaika má většinou pravidelné čtvercové dílky formátu 1 x 1 cm, 2,5 x 2,5 cm, 5 x 5 cm nebo 10 x 10 cm, někdy to mohou být i obdélníčky nebo nepravidelné tvary. Na podklad nemusíme lepit každý dílek zvlášť, protože mozaika je z rubové strany podlepená papírovou nebo textilní sítí, v arších o velikosti běžných obkladů, většinou 30 x 30 cm. Výhodou takto připravené mozaiky jsou naprosto pravidelné spáry mezi jednotlivými dílky.
Touto ohebnou mozaikou snadno obložíme všechny zakřivené plochy, jako oválnou obezděnou vanu či kulaté sloupy a měkce vytvarujeme přechody u různých výstupků. Jestliže potřebujeme obložit plochu netypického rozměru a tvaru, odstřihneme nůžkami nebo odřízneme řezákem z archu jen takovou část mozaiky, jakou právě potřebujeme.
Podklad pro mozaiku by měl být rovný, protože malé dílky mozaiky by všechny nerovnosti podkladu kopírovaly a výsledný dojem by nebyl pěkný.
érie Manufactura imituje majoliku, zajímavým detailem je „opotřebovaná“ hrana obkládačky. (RAKO)
Střídání velikostí
Mozaika se ale uplatní i na velkých rovných plochách – doplní a oživí obklad z větších obkládaček, který by mohl působit fádně. Výrobci s touto možností již počítají a některé série obkladů zahrnují vedle několika druhů obkládaček větších rozměrů (jednobarevné v několika odstínech, další s dekorem) i mozaiku v jedné nebo více barevných variantách. Efektně působí především kombinace různě barevných dílků.
Obkládačky a mozaika se pak dají kombinovat v mnoha variantách, střídáním obkladů ve svislých nebo vodorovných plochách můžeme různě členit prostor i opticky změnit proporce místnosti. Kompletní obklad všech stěn pouze mozaikou se dnes už nepoužívá.
Při obkládání větších ploch nepotřebujeme skutečnou mozaiku. Stejného efektu dosáhneme i s obkládačkami, jejichž povrch je členěn jen mělkými prořezovými drážkami, ale vyvolává tak dojem drobné mozaiky.
Elegantní spojení velkoformátových světlých obkladů a tmavé mozaiky ze série Light se uplatní v koupelně i v kuchyni (RAKO)
Ručně vytvářené dekory
Z nepravidelných keramických střepů, které získáme rozbitím nebo rozlámáním obkládaček, můžeme sestavit originální mozaiku. Je ovšem mnohem pracnější než použití průmyslové mozaiky, zvláště když ji chceme uplatnit na větších plochách. Poskytuje nám ale velkou tvůrčí volnost, můžeme střídat různé barvy a velikosti střepů, a vytvářet tak nejrůznější vzory, od abstraktních přes geometrické a rostlinné až po složitější obrazové náměty.
U této mozaiky bychom měli pracovat se střepy o stejné síle a pozor si musíme dát na to, aby výsledná plocha byla rovná, bez vystupujících ostrých hran.
Keramika, kámen, sklo
Mozaiky jsou převážně keramické, ale koupit můžete i mozaiky skleněné, které vytvářejí díky průhlednosti materiálu dojem určité hloubky. Na mozaiku se používá i přírodní kámen. Protože je většinou porézní, nehodí se do vlhkých prostor nebo tam, kde hrozí zašpinění.
www.rako.cz, www.koupelny-soukup.cz