Dřevěná hračka, dvouplošník Ceeda, je vyrobena z kvalitního tvrdého bukového dřeva, má pěkně propracované oblé detaily. Lze lehce spravit a přilepit lepidlem, když se stane karambol
Nina Garden: Zpátky k přírodě
Co vás k vytvoření tohoto webu přivedlo?
K tématu jsme se dostala postupně. Na střední škole jsem studovala farmacii, protože mě vždycky zajímalo, jak to chodí v těle. Na vysoké jsem pokračovala ve studiu chemie potravin a analytické chemie, a zároveň jsem pracovala ve Zdravé výživě. Právě přes tento obchod jsem se dostala k tématům jako je ekodomácnost, biokosmetika, nošení dětí v nosítkách nebo přirozené porody. Mým cílem je, aby vše, co můj web nabízí, bylo vyrobené ekologicky a také eticky. Aby bylo jasné, kdo to kde vyrobil. A pokud možno, aby to byly lokální výrobky.
Hračky kočička a panenka jsou vyrobeny z recyklovaných materiálů, každý kousek je originál
Máte také vztah k samotnému tvoření?
Moje maminka je malířka a zahradní architektka, takže s tvořením jsem konfrontována od dětství. Tvoření mě baví – baví mě vymýšlet a inspirovat lidi kolem sebe. Vždy se snažím, aby vše, co dělám, bylo spjaté s přírodou a se zahradou, i proto se web jmenuje Garden Carrier – tedy zahrada a nosítko.
Nosítko pro děti byl váš první autorský počin. Proč právě to?
Zdálo se mi, že na trhu chybí české nosítko, vyrobené z biobavlny. Chtěla jsem, aby mělo autorský potisk, proto jsem se domluvila na spolupráci s kamarádkou, která je malířkou. Během vývoje nosítka vznikla myšlenka, že se při výrobě použijí kokosová vlákna, která se už léta používají jako základ matrací. Je to vlastně odpad, který vzniká při výrobě kokosu. To vlákno je velmi pevné, ale dýchá a je antibakteriální. A to vše se pro nosítko na miminka hodí. Chtěla jsem vyvinout něco, co bude unikátní, jak co do materiálu, tak vzhledu.
Designové ručně vyráběné mýdlo Božské maliny Almara Soap
Zabýváte se také recyklací hraček. Jak jste na to přišla?
Napadlo mě to, když jsem se začala více zajímat o udržitelnou módu. Jednou ze zásad této módy je: nevyhazuj věci, které ti dosloužily, ale zkus se zamyslet nad tím, jestli nejdou využít jinak. A když jsem založila web, řekla jsem si, proč ho nevyužít i na látkové hračky. Když se obnošené oblečení nevyhodí, ale ušije se z něj hračka, může sloužit dál, a navíc vám zůstane i jako vzpomínka na dětství, pokud je třeba z oblečení, ve kterém jste vy sami chodili.
Jak upcyklované hračky vznikají?
Sama je nevyrábím, ale maminky, které pro mě šijí, vždy inspiruji nějakým svým nápadem. A pak jim nechám volnou ruku, aby do toho vdechly něco svého. Materiál jim dodám buď já, nebo je motivuji k tomu, aby si samy něco našly. Na výrobu hraček využíváme starší kusy oblečení nebo zbytky z výroby. Třeba když se stříhá oblečení, zbudou malé kousky, které se dají využít na nějakou čepičku nebo šátek či rukáv.
Peněženka i batoh jsou vyrobeny z pravých listů Thamon, upravených speciální technologií do látce podobného materiálu
A maminky si díky tomu přivydělají…
Ano, navíc na ně netlačím s termíny. Každý kus je originál, zpravidla jde o panenky nebo zvířátka. Některé hračky mají i oblečení, které se dá svlékat. S dítětem se dá o té hračce mluvit – z čeho vznikla a k čemu teď slouží. Mým přáním do budoucna je, aby se dalo pro panenky dokupovat také náhradní oblečení. Zručnější maminky mohou na panenku dětem něco samy ušít.
Kdyby se chtěla některá z maminek inspirovat, musí mít k výrobě takové hračky šicí stroj?
S trochu trpělivosti se to dá i bez něj, ale na stroji je to rychlejší. Určitě by potřebovala starší kus oblečení, které by se jinak vyhodilo. Jako výplň je dobrá surová bavlna. Neopracované chomáčky bavlny se dají levně koupit. Dneska je na internetu plno návodů a střihů na hračky, každý si může najít to, co by se mu líbilo. Komu by se do té práce nechtělo, tomu můžeme hračky se starého oblečení ušít my. Stačí poslat nějaké staré tričko.
Papírová origami lampa papoušek Owl Paperlamp
Zboží na vašem webu je hodně rozmanité. Čemu přikládáte největší význam?
Hledám především to, co je vyrobené z ekologických materiálů a ekologickým způsobem. Své dodavatele osobně znám a vím, kde na výrobku pracují. Důležité pro mě je, aby se na mém webu neobjevily věci, které někdo vyrobil za 3,50 Kč na druhém konci světa. Myslím, že by se lidé měli zamýšlet nad tím, co nákupem takového výrobku podporují. Jedině pak se dá tlačit na výrobce a velké řetězce, aby lidem z třetích zemí platili za jejich mnohdy nesnadnou práci v těžkých podmínkách férovou cenu.
Často také mluvíte o minimalizaci šatníku. Jak vypadá v současnosti váš osobní šatník?
Právě teď je ve fázi minimalizace (smích). Základem udržitelné módy je: starej se dobře o věci, které máš, aby ti dlouho sloužily, a pokud můžeš, kupuj věci z druhé ruky nebo je oprav – právě to je takzvaná upcycle móda. Například v Praze jsou stále populárnější swapy, kde si lidé zdarma vyměňují oblečení. Nebo se člověk může poptat po kamarádkách, jestli nemají něco, co právě potřebujete. A teprve na vrcholu toho všeho je: kup nový výrobek. A když už nový, tak ideálně lokální, kvalitní, aby dlouho vydržel. Na druhou stranu, móda má být o radosti, takže pokud má člověk radost z něčeho, o čem ví, že to využije a bude nosit dlouho, hurá do toho.
Dřevěná hračka, dvouplošník Ceeda, je vyrobena z kvalitního tvrdého bukového dřeva, má pěkně propracované oblé detaily. Lze lehce spravit a přilepit lepidlem, když se stane karambol
Všimla jsem si, že na vašem webu prodáváte také kabelky z listí. Kde jste na ně narazila?
V Londýně jsem objevila moc příjemného mladého muže, který rozjel výrobu těchto doplňků jako start-up. Hned jsem si říkala, že je to další způsob, jak nahradit kůži v doplňcích, a navázala jsem s ním spolupráci. Ty kabelky se vyrábějí v Himálaji, podporují se tím i tamní komunity a vykupují se za férovou cenu.
Drží kabelka z listí pohromadě?
Ano, na její výrobu se používají velmi pevné lotosové listy nebo listy ze stromu damarovníku obrovského, který má velké kožovité listy. Výchozí surovina se opatří nepromokavou vrstvou, která list zpevní, a díky tomu se z něj lépe šije, vlastně stejně jako z látky. Je to materiál svou hutností velmi podobný kůži, takže vydrží velmi dlouho.
Přírodní materiály se teď používají čím dál častěji…
Ano, a už i velcí výrobci se snaží díky tlaku veřejnosti postupně recyklovat. Dají se koupit plavky, které jsou z recyklovaných plastů, existují materiály typu modal nebo tencel, které jsou z přírodní celulózy. U nás se už vyrábí třeba bambusové vlákno, které má úžasné vlastnosti. Je savější než bavlna a antibakteriální. Také se u nás vyrábí lněné výrobky. Sama mám doma lněné šaty, ve kterých jezdím na kole. A mám i konopné šaty, i to je podle mě materiál budoucnosti.
Kontakt
Nina Garden
Tel.: 605 550 858
E-mail: info@gardencarrier.com
Web: www.gardencarrier.cz