Znáte osmáka degu?

Už jste slyšeli o malém hlodavci s tímto zvláštním jménem? Nebo ho dokonce máte doma? Pokud ne, možná se o něm něco rádi dozvíte.

Osmák degu pochází z Jižní Ameriky, jeho domovinou je stát Chile, kde žije v horských oblastech, mnohdy v nadmořské výšce až 1 200 metrů. Staví si nory, ve kterých má nejen hnízdo, ale i zásoby.

Život v „rodinách“

Protože jsou osmáci velmi společenští, žijí v takzvaných rodinách, které jsou tvořeny jedním samcem a několika samicemi s mláďaty. Společně s dalšími rodinami tvoří na území kolonie čítající často až 200 členů. Tato zvířata jsou ovšem teritoriální, takže si každá rodina hlídá své území před ostatními členy kolonie.

Uvažujete-li, že byste si osmáka pořídili domů, je proto lepší chovat více zvířátek najednou. Pokud netoužíte po mláďatech, je vhodné si pořídit dva jedince stejného pohlaví. Vhodnější je koupit dvě samičky, u kterých jsou potyčky méně časté než u samečků.

Co mají rádi

Osmáci dosahují délky kolem 20 cm, ale skoro polovinu jejich celkové délky tvoří ocas pokrytý chlupy a na konci zakončený delším černým osrstěním. Jejich váha se pohybuje v průměru od 200 do 300 g. Nápadné jsou na těle uši, které jsou poměrně velké a mohou mít kolem 3 cm. Osmáci se v zajetí dožívají kolem 5 let. Ubytovat je můžete ve vhodně zařízeném teráriu nebo kleci. Nejčastěji žerou seno nebo čerstvé ovoce. Než se však pro osmáka rozhodnete, nastudujte si o něm co nejvíce informací – najdete je na internetu nebo v odborné literatuře.


Další články

Jak správně pečovat o psí srst?

Jak správně pečovat o psí srst?

Péče o srst čtyřnohého mazlíčka není jen otázkou estetiky, ale ovlivňuje i jeho zdraví a pohodu. Přečtěte si, jak na psí koupání, jaký vybrat šampon a pomůcky na pročesávání srsti.

Celý článek

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Jak co nejlépe krmit vašeho plaza? Před zodpovězením této otázky se musíme vrátit o krok zpět, a to do učebnice biologie. Plazi, kam spadají hadi, chameleoni, želvy, agamy, ještěrky a další tvorové, které rádi chováme doma jako mazlíčky, se dělí na býložravce, hmyzožravce, masožravce a všežravce. Poměrně široké rozpětí, že ano? V této chvíli vám to má poskytnout informaci o tom, že při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka si budete muset být jistí, do které z těchto kategorií spadá. Více si přečtete v článku. Celý článek