Proměňte balkon v kvetoucí zahradu

Vytvořte si z balkonu či terasy relaxační kout, kde budete moci na chvíli zapomenout na starosti a načerpat tolik potřebnou energii. Pestré květy a voňavé bylinky vám k tomu pomůžou.

Omezená plocha balkonu či terasy si zpravidla žádá jak speciální odrůdy rostlin, tak nádob na jejich pěstování. Naštěstí v nabídce zahradních center najdete spoustu letniček i trvalek, kterým nevadí, že je balkon orientován na severní či východní stranu, a ony tak budou určitou
část dne ve stínu. K dostání je i spousta nádob, které můžete postavit na zem nebo zavěsit na zábradlí. Květiny se ale mohou pnout i po treláži, kvést v nádobách zavěšených na stěně, poličkách nebo v pěstebních kapsářích.

Nádoby na pěstování květin můžou být i krásnou dekorací, jako tyto plechové truhlíky a květináče

Které druhy vybrat?

Muškát, nebo petúnie? Spoléháte se při osazování truhlíků na tyto dva osvědčené druhy balkonovek? Přesto může balkon vypadat každý rok jinak, neboť šlechtitelé vytvářejí stále nové odrůdy pelargonií a petúnií, a tak se dá vybírat z mnoha barev a variant. Je však škoda zapomínat na desítky dalších rostlin.

Na vás záleží, zda základ balkonové zahrady budou tvořit trvalky, které oživíte letničkami, nebo jestli rok co rok do truhlíku vyberete nové květiny. Pokud máte vhodné místo pro zimování, využijte i atraktivní přenosné rostliny, jako je bounganvillea, mandevila, oleandr, fuchsie, begonie, netýkavka balzamína či mračňák.

Pokud máte balkon dost široký, můžete na něj umístit i květináče větších rozměrů

Podle orientace balkonu

Sluncemilné letničky – petúnie, lobelky, drobnokvěté aksamitníky, nízké odrůdy slunečnic, dvouzubec (Bidens), gazánie, kosmatec (Delosperma), šrucha velkokvětá (Portulaca grandiflora), turan (Erigeon), vějířovka (Scaveola aemula), kalibrachoa neboli million bells, bacopa (Sutera cordata), vitálka (Sanvitalia procumbens), tymofila (Thymophila tenuiloba), osteospermum, ostruhatka (Diascia barberae), izotoma, krásenka (Cosmos).
Sluncemilné trvalky – sukulentní netřesky, tlustice, krásně kvetoucí rozchodníky, okrasné trávy, bambusy.
Trvalky do polostínu – bohyšky, kapradiny, zakrslé variety dřišťálu, buxusu, skalníku, barvínek menší, hortenzie.
Popínavé trvalky – přísavník popne osluněné a břečťan zastíněné zdi, kvetoucí plamének se hodí k treláži do polostínu či na slunce, chmel japonský balkon rychle ozelení.
Popínavé letničky – popínavá lichořeřišnice (Tropaeolum) se zářivými květy je jedlá a zdravá, hrachory voní, povíjnice (Ipomoea) a vilec (Cobaea) bujně rostou a zdobí zářivými květy a černooká Zuzana (Thunbergia) vesele pomrkává.
Treláž, po níž se popínavé druhy rostlin pnou, můžete připevnit ke zdi, ale také instalovat do prostoru. Dotvoří soukromí a ochrání citlivější přenosné rostliny před úpalem. Pro letničky stačí lehká a jednoduchá, vyrobená například z bambusových tyček či proutí.

Zábradlí se hodí pro umístění závěsných truhlíků i květináčů

Péče o kvetoucí balkon

Přenosné rostliny a teplomilné letničky jsou citlivé na mráz. Přesto je při příznivé předpovědi můžete umístit ven již počátkem května, zvláště pokud je za chladných večerů zabalíte do netkané bílé textilie. Zahradnictví nabízejí velký výběr sazeniček. Rychle rostoucí letničky jako slunečnice, lichořeřišnice, povíjnice, aksamitníky a podobně si můžete ještě v dubnu předpěstovat za oknem sami. Dopřejte jim co nejvíce světla, teplo a výživu.

Zalévání v sezoně usnadní samozavlažovací nádoby. Mulč z oblázků, kůry či kakaových slupek pěkně vypadá a chrání substrát před vysoušením. Hnojení je nezbytné, živiny z nádoby rostlina brzy vyčerpá. Do zálivky přidávejte hnojiva pro balkonové rostliny nebo organická tekutá hnojiva, která podporují i odolnost rostlin. Při výsadbě můžete využít i tablety, které hnojiva uvolňují postupně, nebo později využít hnojivé tyčinky, ovšem hnojivo v zálivce obvykle působí rovnoměrněji.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Trávník, nebo květnatá louka?

Trávník, nebo květnatá louka?

Pečlivě pěstovaný trávník patřil dlouhá léta k ozdobě každé zahrady. V posledních letech je však nahrazují květnaté louky. Obojí má své výhody i nevýhody, přečtěte si jaké.

Celý článek