Jarní půvab sněženek

Snad každého jejich drobné hlavičky odvážně vykukující ze sněhu potěší, protože jsou předzvěstí nejen vlídnějšího počasí, ale i začátku zahrádkářské sezóny.

Tahle nenápadná květinka je k nalezení v hajních podrostech ve většině Evropy a její výskyt se táhne daleko do Asie. Nejrozmanitější porosty najdeme v kavkazské oblasti. Nejde tu totiž zdaleka o jeden jediný druh, ale o několik desítek druhů, z kterých v průběhu času vzniklo mnoho kulturních variet. Na světě existuje přes čtyři sta druhů a odrůd sněženek. V našich zahrádkách se nejčastěji pěstuje domácí druh sněženka podsněžník (Galanthus nivalis). Ostatní druhy lze spatřit obvykle jen v botanických zahradách.

Posel jara

Sněženka podsněžník je 10–20 cm vysoká, vytrvalá, cibulovitá rostlina. Má oblý, přímý, nahoře ohnutý stonek s jedním květem a sivozelené ojíněné, masité, čárkovité listy. Bílé květy se třemi typickými vnějšími okvětními lístky a třemi menšími vnitřními dohromady vytvářejí pohárkovité květy se zelenými skvrnami. Podle průběhu počasí kvetou sněženky v lednu a únoru, v chladnějších oblastech až začátkem března.

Kde se jim daří

Sněženkám vyhovuje polostinné stanoviště, půda by měla být výživná a vlhká. Sázejí se co nejdříve na podzim 5–6 cm hluboko. Mají tenkou slupku, která rychle vysychá, proto je nelze dlouho skladovat. Na stanovišti se dobře rozmnožují a vytvářejí nádherné skupiny. Rozšíření můžeme pomoci dělením trsů. Vždy po třech letech v době květu nebo po odkvětu vyjmeme trsy rostlin ze země a ručně je rozdělíme na několik částí tak, abychom nepoškodili kořeny. Trsy přesadíme na nové místo. Po několika letech můžeme mít zahradu plnou sněženek. Sněženky jsou navíc po rozdělení vitálnější.

Jaké druhy vybrat

Pěstuje se několik druhů a odrůd pocházejících především z Kavkazu, Středomoří nebo Turecka. Bylo rovněž vyšlechtěno několik odrůd, které se odlišují především výškou, dobou kvetení a tvarem květů.
V zahradnictvích koupíme například cibulky druhů – Galanthus elwesii původem z Malé Asie, který kvete velmi raně kulovitými většími květy nebo Galanthus byzanthinus a Galanthus plicatus z Turecka a Kypru, které se vyznačují širokými listy, které si dlouho po odkvětu zachovávají svěžest. Za zmínku stojí také plnokvětý kultivar „Flore Pleno“, který svými bohatými květy ozdobí nejednu jarní zahrádku.
Sněženky můžeme na záhonu pěstovat s dalšími jarními druhy bylin, jako třeba bledule jarní, talovín zimní nebo ocúnovec jarní, šafrán jarní či šafrán zlatý.


Pozor na otravu

Tyto malé krásné rostlinky mají jednu zápornou vlastnost: ve většině případů jsou jedovaté. Neměly by proto být pěstovány tam, kde se nachází malé děti. Nejvíce alkaloidů se nachází v cibuli. Otrava se projevuje sliněním, zvracením a průjmem. V přírodě je v žádném případě netrhejte. Rostlina je chráněna podle vyhlášky MŽP ČR a je zařazena do kategorie ohrožený druh.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek