Svatolína cypřiškovitá

Santolina chamaecyparissus

Tato krásná půdopokryvná rostlina je značně aromatická a po staletí se proto používala – hlavně ve Středozemí – jako „osvěžovač“ vzduchu. Ve středověku byla používána i k léčení. Má i okrasné využití – můžete si z ní vysázet nízký živý plůtek nebo lem květinového záhonu.

Keřovitá trvalka dorůstá výšky 41–50 cm. Listy má podlouhlé, úzce zubaté, šedobílé a aromatické. V polovině léta kvete jasně žlutými květy.

Pěstování:

Santolina se množí semeny. Můžete ji i řízkovat nebo rozdělit trsy a rozsadit do vzdálenosti cca 40 cm. Má ráda sušší, hlinito-písčitou půdu. Před silnými mrazy je třeba rostlinu chránit chvojím.

Užívané části:

Celá rostlina.

Pro ozdobu:

Květy se suší do suchých kytic.

V domácnosti:

Větévky odpuzují moly a jiný hmyz. Vkládají se pod koberce, do zásuvek, do šatníků či mezi knihy.

Pro vůni:

List se přidává do směsí potpourri.

Pro léčení:

Odvar z květů a listů byl považován za prostředek k hubení střevních parazitů a při kožních nemocech a svrabu k omývání pokožky. Nálev se používal k pročištění ledvin a při žloutence.

Jak využít svatolínu

Udělejte si z ní přírodní voničku a repelent, přidejte si ji do koupele nebo si s ní vyzdobte zahradu.

Koupel pro bolavé klouby

Trápí-li vás bolesti kloubů, přidejte si do vany (nebo do koupele nohou) čerstvě natrhané snítky svatolíny – v teplé vodě se krásně uvolní léčivé vonné silice.

Odpuzovač molů

Sušené svazky svatolíny (například i v kombinaci s levandulí) si zavěste do šatníku nebo je vložte do šuplíků k prádlu. Ochráníte ho tak před moly.

Do vonné směsi

Přidejte sušené žluté květy a stříbrné lístky svatolíny do směsi vonných bylin a získáte tak přírodní osvěžovač vzduchu. Zkombinujte ji například s levandulí, sporýšem, andělikou, myrhou, mátou, tymiánem a dalšími oblíbenými bylinkami.

Obruba záhonů

Svatolína je velmi vhodná pro vytváření dekorativních obrub v okrasné zahradě. Vysazujte ji na vzdálenost 30–40 cm a pravidelně ji sestřihujte. Odmění se vám krásným stříbřitým živým plůtkem. Na zimu ji raději přikryjte chvojím, při teplotách pod –15 °C vymrzá.


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Maca peruánská – v čem spočívá síla této byliny a jak ji pěstovat?

Maca peruánská – v čem spočívá síla této byliny a jak ji pěstovat?

Maca peruánská (neboli řeřicha peruánská, ale také peruánský ženšen) je kořenová zelenina, která pochází z horských oblastí Peru. Využívá se v lidovém léčitelství k prevenci mnoha nemocí, ale také podporuje plodnost, psychickou pohodu a vytrvalost. Chcete okusit pozitivní účinky této nenáročné a odolné byliny? Pěstovat ji lze i v našich podmínkách, poradíme vám, jak na to. Celý článek

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek