Foto: Shutterstock

6 tipů, jak zavařovat: Jednoduše, zdravě a šetrně!

Domácí zavařování je skvělý způsob, jak zpracovat úrodu ovoce a zeleniny a uchovat si vitaminy na zimu. Přinášíme vám praktické a nápadité tipy, jak to dělat zdravě a šetrně.

Zpracujte i cukety a dýně

Kromě tradičně zavařovaných druhů ovoce a zeleniny lze skvěle zpracovat i druhy pěstované obvykle pro přímou spotřebu. Patří mezi ně například cukety, patisony a další jedlé druhy tykví a dýní. Ve sladkokyselém nálevu mají výbornou chuť. Pro zavařování se hodí spíše mladší a pevnější plody. Je vhodné je nakrájet na plátky nebo menší kostky.

Pro cukety a dýně můžete využít i svůj oblíbený nálev na zavařované okurky. Doporučujeme ale mírně snížit množství octa, protože tato zelenina má jemnější chuť. Do nálevu můžete přidat i tradiční bobkový list, kopr nebo česnek, případně i trochu orientálního koření jako je zázvor, skořice či muškátový oříšek, se kterým tykve dobře ladí. Než sklenice s naloženými cuketami či dýněmi otevřete, dejte jim více času než okurkám, protože mají pevnější strukturu a trvá déle, než do ní chutě proniknou.

Využít je můžete i pro přípravu sladkokyselého zeleninového čatní. Cukety nebo dýně nakrájejte na kostičky, přidejte nasekanou cibuli, případně i jablko, a cukr a ocet podle chuti. Okořenit ho můžete zázvorem, hřebíčkem, chilli papričkou, skořicí apod. Všechny ingredience vložte do hrnce, přiveďte k varu a poté snižte teplotu. Pomalu vařte za občasného míchání, dokud směs nezhoustne, což trvá přibližně 45–60 minut. Horké čatní naplňte do sterilizovaných sklenic, dobře uzavřete a nechte zchladnout.

 

Foto: Shutterstock

Využijte divoké ovoce

Divoké ovoce, jako jsou šípky, bezinky či moruše nabízí nejen skvělou chuť, ale i cenné živiny.

Šípky: Před zavařováním je důležité šípky důkladně očistit a zbavit tvrdých semínek. Pro přípravu džemu je ideální je nejprve povařit a poté rozmixovat. Na 1 kg šípků použijte 500 g cukru a 250 ml vody. Přidejte citronovou šťávu a vařte, dokud se směs nezredukuje a nezhoustne, což může trvat přibližně 40–60 minut.

Bezinky: Před zavařováním je zbavte stopek, protože mohou obsahovat třísloviny. Bezinky lze použít pouze tepelně upravené, nejlépe k přípravě sirupu nebo rosolu. Na sirup smíchejte 1 kg bezinek, 1 litr vody a 1 kg cukru. Povařte směs, přeceďte přes jemné síto a nechte vychladnout. Sirup můžete sterilizovat v lahvích nebo sklenicích. Z propasírované šťávy můžete vyrobit i výborný rosol – stačí do cukru přidat želírovací přípravek.

Moruše: Moruše jsou sladké a šťavnaté, ideální na džem. Na přípravu použijte 1 kg moruší a 500 g cukru. Směs vařte za stálého míchání, dokud nedosáhne požadované hustoty, přibližně 30–40 minut. Můžete přidat trochu citronové šťávy pro lepší konzervaci.

Dalšími druhy planého ovoce, které můžete využít k výrobě lahodných džemů a sirupů jsou například jeřabiny, plody hlohu, trnky, brusinky či rakytník.

 

Foto: Shutterstock

Přidejte voňavé koření

Pro obohacení chuti džemů, marmelád, rosolů, sirupů, čatní a sladkokyselých nálevů můžete použít různé druhy koření pro zajímavé aroma i chuť.

Skořice: Ideální pro dýně, jablka a hrušky. Její teplá a sladká chuť skvěle ladí s ovocem v kompotech, džemech a marmeládách.

Hřebíček: Vynikající do čatní a sladkokyselých nálevů. Přidává intenzivní, kořeněnou chuť, která se hodí k dýním, jablkům a hruškám.

Zázvor: Skvělý pro čatní a sirupy. Jeho pikantní a lehce citrusová chuť se hodí k ovoci jako jsou hrušky, jablka a švestky.

Muškátový oříšek: Dodává nálevům a džemům jemnou, kořeněnou chuť. Je vhodný k dýním, hruškám a jablkům.

Kardamom: Má exotické a lehce citrusové aroma. Vyzkoušejte ho do džemů a sirupů z citrusů nebo k jablkům a hruškám.

 

Foto: Shutterstock

Vsaďte na staré postupy

Naše prababičky úspěšně používaly přírodní konzervační prostředky jako například listy křenu a vinné révy. Využít je můžete třeba při zavařování okurek, cuket nebo fazolí. Tyto listy nejen dodávají zelenině příjemně pikantní chuť, ale také ji pomáhají udržet křupavou a čerstvou.

Listy křenu: Křenové listy obsahují přírodní látky, které pomáhají uchovat křupavost zeleniny. Stačí přidat 1–2 listy křenu na dno každé sklenice před přidáním zeleniny a nálevu. Křenové listy můžete použít i v kombinaci s dalšími kořením pro lepší chuť.

Listy vinné révy: Listy vinné révy mají podobné účinky jako listy křenu a dodávají zavařeným pokrmům jemně ovocnou chuť. Vložte 1–2 listy do každé sklenice. Kromě zachování křupavosti pomáhají také v konzervaci.

Listy rybízu: Obsahují přírodní látky, které pomáhají udržet zeleninu křupavou. Mají jemně aromatickou ovocnou chuť, která se dobře hodí k okurkám a dalším nakládaným zeleninám.

 

Foto: Shutterstock

Stará dobrá sůl

Sůl je jedním z nejstarších a nejúčinnějších konzervantů. Její schopnost inhibovat růst bakterií a plísní ji činí ideální pro dlouhodobé uchovávání potravin.

Okurky rychlokvašky: Příprava solení okurek je jednoduchá a efektivní. Použijte hrubou sůl a vodu v odpovídajícím poměru (obvykle 40 g soli na 1 litr vody). Směs svařte a nechte vychladnout. Okurky propíchejte vidličkou a naskládejte je do větší skleněné nebo kameninové nádoby spolu s křenem, česnekem, bobkovým listem, kuličkami pepře a nového koření, hořčičným semínkem, vinnými nebo křenovými listy a okvětím kopru. Zalijte je vlažným nálevem, zatižte, aby neplavaly na povrchu a nechte je 3–4 dny fermentovat.

Zeleninová směs: Do soli můžete naložit i úrodu mrkve, petržele a celeru. Nastrouhejte je nahrubo, smíchejte se solí v poměru asi 200 g soli na 1 kg zeleniny, promíchejte a napěchujte do sklenic. Takto připravenou zeleninu využijete do polévek, omáček nebo pod maso.

 

Foto: Shutterstock

Jde to i bez speciálního hrnce

Nemáte zavařovací hrnec? Nenechte se odradit, jde to i bez něj. Existuje několik alternativních metod, které vám umožní úspěšně zavařovat ovoce i zeleninu.

V obyčejném hrnci: Použijte jakýkoli velký hrnec nebo kastrol. Na dno hrnce položte hadr nebo složenou utěrku, aby sklenice během vaření neposkakovaly a nezvyšovalo se riziko prasknutí. Sklenice naplňte, pevně uzavřete a naskládejte je do hrnce. Poté je zalijte vodou tak, aby dosáhla přibližně do poloviny výšky sklenic.

Pro správné zavaření je doporučovaná teplota 85 °C. Můžete ji změřit kuchyňským teploměrem nebo odhadnout – dobrým indikátorem je, když se voda začíná lehce vlnit. Udržujte tuto teplotu po celou dobu zavařování, obvykle cca 20 minut. Pak sklenice z hrnce vyjměte a nechte vychladnout.

V troubě: Tato metoda je podobná té předchozí, ale má výhodu, že můžete přesně nastavit teplotu. Použijte hluboký plech nebo pekáček a na dno dejte utěrku nebo hadr. Sklenice naplňte, pevně uzavřete a postavte na plech. Zalijte vodou, jak to půjde. Troubu předehřejte na 150 °C (u horkovzdušné trouby předehřívání není nutné) a sklenice vložte až po dosažení této teploty. Jakmile se voda v pekáčku začne vlnit, nechte sklenice v troubě 30 minut. Pro jistotu můžete sklenice nechat vychladnout v pekáčku s pootevřenými dvířky trouby.

V myčce na nádobí: Tato metoda je velice jednoduchá, ale z hlediska spotřeby vody není nejúspornější. Naplňte sklenice, pevně je uzavřete a postavte do myčky tak, aby stály rovně a nehrozilo vytečení tekutiny. Spusťte myčku na nejteplejší program bez použití mycího prostředku. Pokud zavařujete večer, můžete využít noční sazbu za elektřinu a ušetřit na nákladech. Sklenice můžete nechat v myčce chladnout až do rána.


Text: Mirka Koníčková; foto: Shutterstock

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek