Foto: Shutterstock

Plaménky, které nešplhají: Naučte se je poznat a správně pěstovat

Okrasné zahradní plaménky známe jako polodřevité liány, které bohatě kvetou a hrají všemi barvami. Rod Clematis ale zahrnuje i takzvané bylinné druhy, jimž je šplhání do výšek cizí. Využívají se jako trvalky, polokeře či půdopokryvné rostliny. Naučte se je poznat – i správně pěstovat.

Plamének celolistý

Clematis intergrifolia

Pochází z jihovýchodní Evropy a pěstuje se jako vyšší trvalka, může dorůst až do jednoho metru. Listy bez jakéhokoliv zoubkování stojí v párech proti sobě, nazývají se tedy vstřícné. Modravé květy (‚Blue Ribbons‘, ‚Mongolian Bells‘) najdete vždy po jednom na koncích vzpřímených stonků. Mají čtyři okvětní lístky, zvenčí zpravidla světlejší, uvnitř tmavé. Běžně seženete i bílé (‚Alba‘) či růžové (‚Hakuree‘) odrůdy. Plamének celolistý kvete až do září. Po sezoně rostlina zatahuje.

Tipy pro pěstování: Hodí se pro výsadbu v blízkosti vodních prvků. Nejlépe se mu daří na slunném stanovišti, snese i mírný polostín. Půdy vyžaduje mírně vlhké, zamokření mu nevadí – pochází z říčních niv a zaplavovaných luk.

 

Foto: Shutterstock

Plamének bolševníkolistý

Clematis heracleifolia

Tento druh zaujme světle modrými květy seskupenými v hroznu. Na výšku měří asi 50 centimetrů, na bázi dřevnatí. Listy má tmavě zelené, hrubě pilovité, vždy trojčetné. Charakterem růstu připomíná kobercové trvalky. Sytě modré, čtyřcípé květy, s charakteristicky spirálovitě stočenými kališními lístky, se podobají hyacintovým i tím, že voní. Vedle původních odrůd si můžete koupit i nové, třeba růžové či s většími květy (‚Cassandra‘).

Tipy pro pěstování: Kvete od srpna až do podtimu, tedy daleko později než liánovité formy. Dobře vypadá ve větších trvalkových záhonech, může tvořit i jednodruhovou souvislou plochu.

 

Foto: Shutterstock

Plamének vzpřímený

Clematis recta

Drobnokvětý druh roste jako široký keř dosahující do výšky ramen, jeho sněhově bílé drobné květy najdete seskupené v koncových latách. Další poznávací znamení? Úzký, lžičkovitě prohnutý tvar okvětní plátků. Jako jeden z mála druhů také voní. Původně bílá forma byla vyšlechtěna rovněž jako plnokvětá ‚Plena‘, velkokvětá ‚Grandiflora‘ nebo nevšední ‚Purpurea‘, kdy květy zůstávají bílé, zatímco výhony a listy se vybarvují do bronzově červené.

Tipy pro pěstování: Široký typ růstu předurčuje tyto plaménky pro zakrytí míst, kam byste popínavky vysadit nemohli – počínaje poškozenou zdí a konče objekty v sousedství. Každoročně se obnovuje.

 

Foto: Shutterstock

Plamének Jounův

Clematis x jouiniana

Tento kříženec stojí na pomezí pnoucích a pokryvných typů. Může se pochlubit velkou předností: pozdním termínem kvetení, který sahá od konce července až do poloviny října. Poznáte jej podle velmi bohatých lat modrých či světle fialových drobných květů s bílým středem. Užší okvětní plátky mívá na koncích vytočené do stran, během kvetení se jejich barva postupně zesvětluje. Pěstují se lila odrůda ‚Oiseau Bleu‘ nebo světle modrý ‚Praecox‘.

Tipy pro pěstování: Aby rostl do výšky, potřebuje vyvázat, neumí se pnout jako vinná réva. Osvědčí se i jako rychle rostoucí půdní pokryv ve formě bohatých vln. Na jaře se sestřihne na půl metru.

 

Foto: Shutterstock


Text: Mirka Koníčková, foto: Shutterstock

Další články

Sláma místo záhonů? Má své výhody!

Sláma místo záhonů? Má své výhody!

S koncem teplých dní vrcholí i sklizeň obilovin a na polích se objevují balíky slámy. Když si jich teď pár obstaráte u farmářů či zemědělských podniků, můžete na nich v nové sezoně pěstovat zeleninu. Přečtěte si, jaká to má pozitiva.

Celý článek

Šperkařka Štěpánka Kurfiřtová: Rukama mi projde většina kamenů

Šperkařka Štěpánka Kurfiřtová: Rukama mi projde většina kamenů

Její prarodiče vyráběli mezi světovými válkami skleněné korálky, tatínek sbíral přírodní kameny a našel se ve výrobě jednoduchých šperků. Štěpánka Kurfiřtová ze Bzí na Železnobrodsku na rodinnou tradici navazuje. Její šperky pod značkou Stefany zdobí i význačné osobnosti. Svou firmu pojmenovala po své babičce.

Celý článek