Kočičí mrouskání
Máte doma kočičku, která sotva odrostla z kotěte a už se mrouská? Pokud ještě nechcete, aby měla koťata, přečtěte si, co dělat.
Doba nástupu pohlavní dospělosti u koček je ovlivněna celou řadou faktorů. Závisí například na plemenné příslušnosti, způsobu chovu, tělesném vzrůstu a také na ročním období, ve kterém je kočka narozena.
Většina koček dosahuje pohlavní dospělosti při tělesné hmotnosti 2,2 až 3,2 kilogramů, což je nejčastěji ve věku 6 až 9 měsíců. Kočky narozené na podzim mohou již na jaře dosahovat pohlavní dospělosti a mohou tedy zabřeznout.
Pokud zatím nechcete, aby měla koťata, máte na výběr dvě možnosti. První, ale veterináři méně doporučovanou variantou, je aplikace hormonálních preparátů zajišťujících dočasné vynechání říje. Po jejich aplikaci se však mohou u kočky vyskytnout vedlejší nežádoucí účinky. Nejčastěji to bývají akutními a chronické záněty dělohy, hyperplazie a nádory mléčných žláz nebo útlum kostní dřeně. Opakovanou aplikací těchto preparátů se četnost výskytu nežádoucích účinků zvyšuje. Proto pokud je pro vás nepřijatelné jiné řešení, veterináři doporučují pouze jednorázovou aplikaci v době pohlavního klidu kočky, a to nejdříve po proběhnutí alespoň jedné přirozené říje.
Druhým, definitivním řešením pro zabránění říje a březosti koček, je operativní odstranění vaječníků případně i dělohy v celkové anestezii. Jedná se o velmi častý zákrok, který vzhledem ke krátké době trvání anestezie nese minimální rizika. Pokud u vaší kočky do budoucna nepočítáte s koťaty, jednoznačně vám tuto druhou variantu řešení doporučujeme. Nejvhodnější dobou pro provedení zákroku je období pohlavního klidu, to znamená doba, kdy se kočka nemrouská.