Foto: Alena Isabella Grimmichová

Vše, co byste měli vědět o mokrém filcování

Vlna je příjemný materiál, který můžete proměnit ve spoustu krásných věcí. Tentokrát si ukážeme, jak z ní vytvořit originální šperk metodou mokrého filcování.

Filcování neboli plstění, je proces, během kterého vzniká z vlny pevná homogenní struktura. Vlněná vlákna se neoddělitelně spojí a vytvoří materiál, který je tvarově stabilní a zároveň si ponechává vlastnosti vlny. Filcování pomocí vlhka a tření (takzvané mokré filcování) je technika, které se budeme věnovat. Předpokladem k filcování jsou především tři složky – vlna, vlhko a tření. Vše další, co v dnešní době k filcování používáme, abychom si práci ulehčili, není v podstatě nutné.

Jakou vlnu vybrat

Vlnu na filcování můžete zakoupit různě zpracovanou, barvenou i přírodní, v různé kvalitě podle toho, na co ji budete používat. V naší ukázce je použita vlna merino. Ovčí vlna má v sobě velký podíl lanolinu, ten při doteku pociťujeme jako mastnotu. Výhodou lanolinu je jeho vysoká izolační schopnost a voděodolnost. Pro zachování obsahu lanolinu perte výrobek pouze při teplotě do 40 °C. Stejně teplou vodu použijte i na máchání.

Jak filcovat

Působením vlhka, tepla a tření se rozevřou jemné šupinky na vlněných vláknech, provážou se mezi sebou (zakousnou se do sebe), a tím dojde k filcování. Tento proces je podpořen křížením vláken v chomáčku, to znamená, že vlákna se lépe filcují, pokud klademe jednotlivé vrstvy vždy kolmo na předcházející. Důležité je také to, že vlnu z česance trháme, nikdy nestříháme. Jako urychlovač slouží mýdlo (nejlépe olivové). V mýdlovém roztoku vlákna nabobtnají více než v obyčejné vodě. Mýdlo dá též vlně větší mastnotu (díky obsahu oleje). Filcovat lze i bez mýdla, ale jeho použití velmi ulehčuje práci. Jednak změkčuje vlnu a dále pomáhá, aby se šupinky na vláknech optimálně otevřely. Během filcování umožňuje mýdlo pravidelné tření. Mýdlový roztok připravíme přibližně z jednoho litru horké vody a jedné polévkové lžíce nastrouhaného olivového (nebo obyčejného) mýdla. Horkým roztokem lze v průběhu práce vlnu podle potřeby opakovaně kropit. Roztok můžete ředit, nebo naopak zahušťovat mýdlem a také jej lze znovu ohřát.

Na počátku filcování je potřeba pracovat velmi jemně, bez tlaku. Jakmile se filc začne zpevňovat, bude třeba vyvinout větší tlak a zpracovávat ho razantněji. Tím se filc začne zmenšovat a bude velmi pevný. Tření, respektive práce rukama, umožní vytvoření forem a tvarů podle záměrů tvůrce. Hotový filc je pevný, homogenní, vlákna nelze vytáhnout, ale zároveň zůstává měkký a hebký. Filcování je třeba včas ukončit, aby nedošlo k přílišnému vysrážení. Na závěr výrobek dobře vymáchejte ve vlažné vodě. Filcování ukončete v ustalovací lázni, kterou vytvoříte z vlažné vody a 8% octa v přibližném poměru 1 : 20. Ocet neutralizuje mýdlo a tím chrání vlnu před jeho negativními účinky. Práci ponechte v octové lázni 20 minut a poté ji ještě jednou vymáchejte ve vlažné vodě.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Šperk z vlny a korálků

Kombinace měkkých vlněných kuliček a skleněných korálků vytváří zajímavý kontrast. Využijte ho při výrobě originálního náhrdelníku. Postupujte podle našeho návodu.

Budete potřebovat:

  • vlnu merino v různých odstínech červené a růžové
  • mýdlo (ideálně olivové)
  • vodu
  • bublinkovou fólii
  • 8% ocet
  • jehlu
  • skleněné korálky
  • přízi na navlékání

Postup:

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Nejprve vytvořte kuličky z vlny. Pracovní plochu pokryjte folií, bublinkami směrem nahoru. Z vlny vytvořte kuličku. Kousek červené vlny srolujte do klubíčka. Kuličku namočte do mýdlového roztoku připraveného z 1 l horké vody a 1 polévkové lžíce nastrouhaného olivového mýdla.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Začněte filcovat. Nejprve velmi lehce dlaní kutálejte kuličku na bublinkové fólii a později mezi dlaněmi obou rukou. Jakmile bude mít kulička jasný tvar, můžete filcovat s větším tlakem.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Hotovou kuličku dobře vymáchejte ve vodě a poté vložte na 15 minut do ustalovací octové lázně (roztok vlažné vody s 8% octem, v poměru 20 : 1), znovu dobře vymáchejte ve vodě a nechte uschnout.

Kuliček si vytvořte větší množství, abyste je mohli použít na náhrdelník. Počet kuliček záleží na tom, jak dlouhý náhrdelník chcete mít.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

K vlněným kuličkám si vyberte vhodné, barevně ladící skleněné korále. Nejprve si z nich náhrdelník nanečisto sestavte.

Vždy tři a tři vlněné kuličky různých barev sešijte k sobě, přesně tak, jak vidíte na obrázku.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Sešité korálky navlečte (prošijte jehlou s navlečenou přízí). Střídejte vlněné a skleněné korálky.

Podle obrázku vytvořte ve spodní části náhrdelníku druhou řadu.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Na tu část náhrdelníku, kterou budete mít za krkem, navlečte jen skleněné korálky. Na konci uvažte na uzlík, případně, pokud není náhrdelník dost dlouhý, upevněte řetízkové zapínání.


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Domácí kosmetika pro krásu a zdraví

Na podzim a v zimě je důležité věnovat zvláštní péči naší pokožce a vlasům, které mohou trpět v důsledku nízkých teplot, suchého vzduchu a větru. Naštěstí nemusíte utrácet za drahou kosmetiku – mnoho z toho, co potřebujete, najdete přímo ve své kuchyni.

Celý článek