Foto: Shutterstock

Čas pro zelí, kapustu či kedlubny

Zatímco záhony po cibuli, paprikách a hrášku jsou už téměř prázdné, o ty se zelím, kapustou, kedlubnami a další brukvovitou zeleninou se ještě starejte. Některé dosud rostou, jiné se pomalu začnou sklízet.

Pozdní odrůdy zelí a kapusty v této době rostou nejvíce, protože chladnější rána, množství rosy a vyšší vlhkost vzduchu jim vyhovuje. Pokud ale hlávky popraskají kvůli silnému dešti, nenechávejte je na záhonu. Skliďte je a zpracujte dříve, než začnou plesnivět. Kontrolujte, zda na rostlinách nenajdete housenky druhé generace běláska a můry zelné. Je lepší je sebrat než zvolit chemický postřik, ten totiž účinkuje jen na ty mladé, sotva vylíhlé. Velmi pečlivě kontroluje především tu zeleninu, kterou chcete uskladnit na zimu. Za suchého podzimu potřebuje záhon stále zalévat a okopávat, aby se voda vsákla a neodtekla pryč.

Květák a brokolice

Na přelomu léta a podzimu se sklízí nejen polorané zelí a pozdní květák, ale i brokolice. Při domácím pěstování jde nejčastěji už o druhou úrodu, kdy po odříznutí centrální růžice v červnu vyrazí z úžlabních pupenů menší. Ovšem jen za předpokladu, že jste rostliny pořádně zalévali a přihnojili. Sklizeň je už menší, ale pro domácí spotřebu stačí. Poté už zeleninu zlikvidujte, další růžičky už nenarostou.

U kruhárenského nebo poloraného zelí můžete vyzkoušet malý zahradnický trik – když necháte na záhonu po sklizni košťály dost vysoké, z postranních spících pupenů se vytvoří další shluky listů a také náznak malých hlávek. Jde spíš o kuriozitu pro děti, pokud nemáte desítky rostlin, úrodu vám to moc nezvýší.

 

Hlávková zelenina

Foto: Shutterstock

Růžičková kapusta

U růžičkové kapusty je třeba, jestliže jste to ještě neudělali, zaříznout její vrchol. Spíš než počasím a kalendářem se řiďte velikostí růžiček, ty by měly mít asi centimetr. Tuto zeleninu spolu s kadeřávkem budete sklízet až do předjaří, proto ohlídejte, aby ji nenapadl bělásek, důsledně také odstraňujte nažloutlé nebo poškozené listy. Pokud vyrostla do výšky, přidejte k ní oporu. Jinak se může za podzimních dešťů vyvrátit. Platí to hlavně pro rostliny na kraji záhonu.

Obří brukve a tuřín

Zatímco tuřín může zůstat venku až do mrazů, obří brukve – takzvané giganty – nikoli. Je třeba je buď včas zpracovat, nebo vyrýt i s kořeny a založit ve sklepě. Namrzlé se rychle kazí, mají totiž vyšší obsah vody v dužině. Na záhonu by neměly zůstat déle než do poloviny, maximálně konce října.

 

Foto: Shutterstock

 

Podzimní kedlubny

Kedlubny pro podzimní sklizeň se vysazují ve druhé polovině prázdnin, nejčastěji v srpnu, na prázdné záhony po bramborách, karotce či hrášku. Často se ale dávají i do skleníku, kde nahradí salátové okurky. Zde se mohou vysadit ještě na podzim, teplá půda a chráněné prostředí jim dovolí dorůst. Musíte je ale v prvních týdnech přihnojit, půdě po plodové zelenině většinou chybějí živiny. Na venkovních záhonech to není nutné. Tam za teplých dnů hlídejte, zda je neohrožují dřepčíci a druhá generace běláska zelného.


Text: Dagmar Cvrčková; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek