
Foto a text: Bystřec, Eva Ika Anderlová a David Exner
Dům jako galerie: Když se spojí bydlení, byznys a láska k umění
Stavení pocházejí z doby kolem roku 1856. „Moji rodiče to tady kupovali v sedmdesátých letech minulého století, byla to vybydlená prázdná usedlost uprostřed luk a polí,“ říká Eva Ika Anderlová. Obytné stavení s chlévem, výminek a stodola ohraničovaly malý dvůr uzavřený na čtvrté straně zdí s vraty. Tato dispozice zůstala zachována i dnes.

Foto a text: Bystřec, Eva Ika Anderlová a David Exner
Rekonstrukce na etapy
Evini rodiče si pro víkendové bydlení zrekonstruovali přízemí obytného domu s chlévem. Když se sem v devadesátých letech nastěhovala Ika s tehdejším manželem, provedli v domě další úpravy, aby se jim pohodlně bydlelo. A hlavně využili stodolu. Její velkorysý prostor rozčlenili a vytvořili si zázemí pro svou práci – udělali v ní keramickou dílnu. Aby do ní přivedli hodně světla, nechali do stěn vsadit veliká kovová okna s malými tabulkami a stejně prosklená kovová mřížová vrata, která vyrobil umělecký kovář Standa Horníček. Později k nim přibyla druhá, která prosvětlují oddělený prostor, v němž je sochařský ateliér.

Foto a text: Bystřec, Eva Ika Anderlová a David Exner
Proměna dolního domu
„Později přišel na řadu dolní dům, jak říkáme výminku,“ informuje nás Ika. „Původní dělicí příčky byly vybourány, v přízemí částečně otevřeném až do krovu vznikl velký společenský prostor s prosklenou stěnou, která nabízí úchvatný výhled do přírody. V podkroví zatepleném čedičovou vatou a obloženém smrkovými palubkami byly vybudovány dvě ložnice pro oba syny.“ To už tu žila Ika po rozchodu s manželem s kluky sama.Později došlo na další úpravy bývalého výminku. Starší syn se odstěhoval, mladší má nový pokoj v horním domě, jehož půdu také stačila Ika s partnerem, sochařem Davidem Exnerem, před několika lety přestavět. Nově byla vybudována kuchyně a koupelna, které tu chyběly, schodiště dostalo jiné dřevěné zábradlí s lany a byla rozšířena chodbička v patře. Objekt má etážové vytápění radiátory i jedna kamna.

Foto a text: Bystřec, Eva Ika Anderlová a David Exner
Vzdušný a moderní
Přestože výminek není veliký, jeho interiér působí velmi vzdušně. V přízemní společenské místnosti k tomu přispívá prosklená stěna, částečné otevření do krovu a propojení se schodištěm. Dvě podkrovní ložnice nejsou od chodbičky odděleny pevnými stěnami – v jednom případě ji nahrazuje vitrína na keramiku, ve druhém kombinace originálně pomalované příčky se sklem.
Moderní vzhled dávají interiéru použité materiály. Na podlaze ve společenské místnosti je betonová stěrka s šedým nátěrem, některé stěny a komín mají obklad z klinkerových pásků. V podkroví se uplatnily OSB desky, jsou na podlaze, na obkladech a jsou z nich i dveře. Natřené bílou nebo šedou barvou působí zajímavě. Část podlahy v podkrovní chodbičce a šikmou plochu místo části schodiště tvoří kovový rošt.

Foto a text: Bystřec, Eva Ika Anderlová a David Exner
Nábytek kontra doplňky
Zařizovací předměty v dolním domku mají střízlivý design a většinou nenápadné barvy, především bílou, šedou, černou. Kuchyňský nábytek ze smrkového masivu a lavici v jídelně vyrobili na míru truhláři Mrázkovi z Bystrce, ostatní vybavení je z prodejny Kosařových v Žamberku. Ale zato doplňky v podobě keramického nádobí, váz, džbánů a podstavců lamp hrají všemi barvami a interiér oživují, stejně tak abstraktní obrazy namalované naší hostitelkou.

Foto a text: Bystřec, Eva Ika Anderlová a David Exner
Dříve výminek, dnes galerie
„Celý dům funguje jako výstavní expozice našich keramických děl,“ vysvětluje svou ideu Ika. Má hezký název – galerie „napoli“. Je možné tu uspořádat workshop nebo si objekt i pronajmout na dovolenou. Tato galerie navazuje přes dvorek na stodolu s dílnou, kde vzniká keramika, obrazy a plastiky Iky a Davida. Spojení místa pro život i prostoru na práci považují oba za ideální. Navíc je obklopuje krásná příroda Orlických hor, tak co si víc přát?