Foto: Shutterstock

Zásady krmení štěňat, březích a kojících fen

Období březosti a následné kojení je pro fenu náročný čas, během kterého byste měli více hlídat nejen její fyzickou aktivitu, ale i krmení. Nesprávná výživa totiž může negativně ovlivnit březost, porod i laktaci.

Letem zvířecím světem

Je důležité vědět, že v období březosti a kojení je nutné dodržovat specifické nutriční potřeby feny. A ty má každá fenka jiné v závislosti na své velikosti, váze a aktivitě, takže byste měli vždy vše konzultovat se svým veterinářem, aby vám doporučil vhodnou stravu.

Bílkoviny i kalorie

Březí feny potřebuji vyšší příjem bílkovin pro růst plodu a pro produkci mléka. Dbejte proto, abyste měli kvalitní granule s vysokým obsahem masa, především kuřecího, hovězího či rybího. Pro správný růst plodu je dobré zvýšit i množství kalorií, které fena přijme. Tady by měl být narůst o 30 % až 40 % v závislosti na velikosti a aktivitě zvířete.

Suché neboli granulované krmivo obsahuje na jednu porci vyšší počet kalorií než vlhké (např. konzervy). Pokud tedy krmíte konzervami či barfem, krmte v období březosti častěji a ve větších dávkách. Můžete vybrat i granule s vyšší energetickou hodnotou, než kterými krmíte běžně.

Vyšší krmné dávky

Dávky krmiva začněte postupně zvyšovat od pátého týdne březosti. Každý týden zvyšujte velikost porce o něco více, aby v devátém týdnu byla velikost jídla asi o třetinu větší než obvykle. V této době by se měla hmotnost feny zvýšit asi o 25 %. Březí fena sice potřebuje více kalorií, ale má díky štěňátkům ve svém těle méně místa pro jejich spotřebu, takže nekrmte většími porcemi, ale spíše častějšími.

 

Foto: Shutterstock

Vápník, železo a omega-3 mastné kyseliny

Vápník je důležitý pro vývoj kostí a zubů plodu i pro následnou produkci mléka. Vápník feně dodávejte prostřednictvím psích doplňků potravy. Zkusit také můžete speciální psí jogurty s probiotiky pro dobrou imunitu zvířete i štěňat. Ve svém jídelníčku by též fenka měla mít produkty či doplňky s obsahem železa, které podporují tvorbu krve. Železo je obsaženo například v červeném mase, vaječném žloutku či v sardinkách.

Důležité je také nezapomínat na omega-3 mastné kyseliny, které pomáhají lepšímu vývoji mozku a zraku plodu. Tyto mastné kyseliny jsou v rybách či například v lososovém oleji.

Kvalitní krmivo během kojení

Kojení je pro fenu nutričně velmi náročné období. V průměru může za den kojit i přes 1 litr mléka, fenky větších plemena až 1,7 litru. První měsíc od porodu by tedy měla fena pravidelně a správně jíst, aby měla výživu pro sebe a rostoucí štěňata. Přísun a obsah krmiva by měl být podobný jako v březosti. Nezapomínejte také na kvalitní bílkoviny (ty přímo ovlivňují kvalitu a produkci mléka) a dále na vápník či železo.

Nejdůležitějším obdobím kojení je čtyři týdny po porodu. V této době je nutné fence dávat až čtyřnásobek její normální porce. Pokud totiž není dostatečně a správně vyživována, bude dávat svým štěňatům živiny a energii ze svých zásob, a tím začne ubírat ze své hmotnosti, energie a kondice. Pokud fena bude vybíravá v krmivu, můžete zkusit obohatit její jídelníček například speciálními omáčkami pro psy, které zatraktivní její současné krmivo nebo jí je podávejte mezi krmeními jako svačinku.


Text: Mirka Koníčková, foto: Shutterstock

Další články

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek

Jak voní zima? Po ovoci a koření!

Jak voní zima? Po ovoci a koření!

Zima voní po citrusech a hřebíčku! Vytvořte si z nich dekorace a dobroty, které promění váš domov v útulném místo. Ozdobte pomeranče hřebíčkovými vzory, vytvořte si vyřezávané ozdoby z jablek, užijte si horký kořeněný cider, který zahřeje tělo i duši…

Celý článek