Říjen na balkoně

Letničky už mají definitivně po sezóně, ale to neznamená, že byste měli balkon nechat nevyšperkovaný. Naopak, stále může sloužit pro odpočinek v krásném prostředí plném rostlin.

Co je k dostání?

Doba, kdy obchody nabízely jen chryzantémy typu multiflora, je dávno pryč. Kromě vřesů a vřesovců, které najdete nejen v růžové a fialové, ale i ve smetanové barvě, se poohlédněte i po velmi krásných okrasných kapustách. Investice do jejich nákupu se určitě vyplatí, na rozdíl od už zmíněných drobnokvětých listopadek jim nevadí mráz, a tak mohou balkon zdobit často i do Vánoc a déle, aniž byste je museli přikrývat či jinak chránit. Jde o poměrně robustní květiny, proto se vhodně doplňují s jemnými vřesy nebo třeba kostřavou sivou, které celé aranžmá odlehčí.

V podzimních truhlících nebo kontejnerech také doslova zazáří stálezelené keříky s červenými plody. Hitem posledních let jsou kompaktní dřevité třezalky různých odrůd, dále pak libavka a skimie. Poslední dvě dávají přednost lehčímu substrátu s kyselou půdní reakcí, mohou být tedy vysazeny třeba jako podsadba rododendronů a azalek, a to nejen na záhonech, ale právě i v kontejnerech na balkonech.

Využijte zahradu

Spočítali jste si truhlíky, počet rostlin v nich, vynásobili to cenou květin a stromků a získali pocit, že toto je spíš návod na to, jak zruinovat vaši peněženku, než vytvořit krásný balkon? Omyl! Spoustu materiálu můžete nasbírat i na vlastní zahradě nebo během vycházky do parku. Ke koupeným hrnkovkám zapíchejte do nádob například větvičky mahonie, šalvěje, buxusu, vrby nebo třeba svatoliny. Zvlášť stříbřité listy vypadají velmi hezky v kombinaci se sytou oranžovou nebo purpurovou, zjemní barevné kontrasty a propojí je s ostatním použitým materiálem.

Univerzální rostlinou pro chladnou část sezony je drobnolistý břečťan. Mějte ho proto vysazený v několika menších květináčcích a používejte ho jako neutrální zelené okolí pro sezonní rostliny. Podobně poslouží i půvabný barvínek. V obou případech jde o rostliny vhodné spíš na polostinná místa, na podzim už ale slunce nemá takovou sílu, a tak je s klidem můžete vysadit i na jižní balkon.

Dřeviny na balkoně

Nejeden balkon či terasu zdobí přes sezonu nejen květiny, ale i velmi oblíbené dřeviny. Také ty vyžadují v tomto období posezonní péči. Druhy, které potřebují zimovat ve sklepě (palmy a další středomořské druhy), přesuňte do suterénu včas. Rozhodně nečekejte na poslední chvíli, budou-li ve sklepě o týden dříve, je to lepší než o týden později, kdy vás mohou překvapit první mrazíky.

Běžné druhy evropských dřevin klidně nechte v nádobách, jak jsou. Za teplého podzimu je ale nezapomeňte zalévat, což platí hlavně pro stálezelené dřeviny typu zimostráz nebo mahonie. Chránit potřebují prakticky jen stromkové růže, nemusíte s tím ale nijak spěchat. Zabalíte-li je do ochranné fólie nebo textilie příliš brzy, snadno se zapaří. Balkony navíc bývají teplejší než zahrada, a tak často stačí růže jen přesunout ke stěně, kde jsou chráněné před studeným větrem.

Ochrana proti chladu

Spoustu práce se zazimováním balkonu si ušetříte už při výběru a nákupu rostlin. Snažte se je vybrat tak, abyste nemuseli před každým mrazíkem hned všechno balit do fólií. Řada rostlin pro podzimní truhlíky vůbec kryt nepotřebuje, choulostivé jsou jen naplno rozkvetlé chryzantémy. Před náhlým mrazíkem je ukryjí i noviny nebo nejobyčejnější netkaná textilie. Lepší než zakrývat pouze květy je zlehka „přibalit“ celou rostlinu k truhlíku. Půda a ostatní sazenice totiž dohromady zvyšují teplotu v okolí choulostivějších druhů.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Jak správně pečovat o psí zuby

Jak správně pečovat o psí zuby

Nemoci chrupu mohou být pro vašeho čtyřnohého kamaráda velmi nepříjemné a bolestivé. Záněty dásní trápí až každého druhého psa a mohou mít závažné zdravotní následky. Proto by péče o psí chrup měla začít už od štěněčího věku a stát se nedílnou součástí každodenní rutiny.

Celý článek