. foto Shutterstock

Třapatkovky zkrášlí každou zahradu

Nejen široká nabídka krásných barev a nádherných odrůd, ale i nízké nároky na pěstování a odolnost vůči suchu dělají z třapatkovek stále oblíbenější květiny. Hodí se jak do venkovských, tak moderních minimalistických zahrad.

Ačkoli třapatkovky (Echinacea purpurea) pocházejí ze Severní Ameriky, v evropských zahradách se pěstují desítky let. Z původních druhů se podařilo vyšlechtit celou řadu nádherných odrůd v mnoha barvách a se zajímavými květy, které mohou být plné nebo dokonce patrové – ty dostaly jméno podle typických londýnských autobusů ´Doubledecker´.

 

Do venkovských i moderních zahrad

Třapatkovky se velmi snadno množí a také pěstují. Dobře rostou vedle jiných trvalek a hodí se jak do přírodních zahrad, tak – pokud vysadíte jedinou odrůdu – i do elegantního minimalistického stylu. Zde majitelé ocení jejich bohaté a dlouhé kvetení i to, že u nižší odrůdy, jako je například ´Alba´, listy až k zemi zakrývají stonky.

Rostliny pocházejí ze stepních oblastí. Aby krásné kvetly, potřebují především dostatek slunce a také humózní, přiměřeně vlhké místo. Kvalitní půdy jim stačí jen několik centimetrů, nekoření nijak hluboko. Mohou růst i na navážce, pokud je smíchaná s kompostem. Třapatkovka tvoří volnější trsy i dost okolních povrchových kořenů, proto se snadno množí. Ideální dobou je říjen, kdy už odkvétá. Byť tvoří hodně semen, pro množení se nehodí – mladé rostliny si v další generaci nezachovají barvy ani jiné vlastnosti původních rodičů.

Green Envy. foto Shutterstock

 

Harvest Moon. foto Shutterstock

 

Sunset. foto Shutterstock

Odrůdy klasické i netypické

Jako klasickou lze označit mohutnou bohatě kvetoucí odrůdu ´Magnus´ s krásnými vysoko vyklenutými středy a sytě růžovými květy, která dorůstá do výšky až metr a půl. O něco nižší jsou ´Prairie Splendor´, ´Pink Parasol´ či ´Rubinstein´ a mezi nejnižší druhy se řadí ´Baby Swan Pink´.

Velmi oblíbené a žádané jsou i plné květy, které najdete nejen u ´Doubledeckeru´, ale i nádherné růžově kvetoucí ´Pink Double Delight´, ´Bon Bon´, ´Secret Romance´ či nízkého ´Piccolina´. Nezapomenutelný je i ´Razzmatazz´, kde bohaté středové kvítky ty obvodové otáčejí kolmo k zemi. Ze žlutých a oranžových odstínů upoutají nejen jednoduché květy odrůdy ´Sunset´, ´Sunrice´, ´Harvest Moon´ a ´Big Kahuna´, ale i plnokvěté ´Secret Lust´, ´Hot Papaya´, ´Secret Glow´, ´Lemon Drop´ či lososová ´Marmelade´. Výraznou korálovou barvu mají ´Somrero Salsa´ či ´Eccentric´.

Coconut Lime. foto Shutterstock

 

Magnus. foto Shutterstock

 

Sombrero Hot Coral. foto Shutterstock

Zájem zahradníků vzbuzují také odrůdy v netradičních odstínech, jako je ´Green Envy´ s neobvykle širokými dvoubarevnými jazykovými kvítky, ´Virgin´ či ´Green Eyes´, jejichž středy jsou více či méně zelené. Bíle kvetou jak klasické decentní odrůdy ´Alba´ či ´White Swan´, která se hodí všude, tak i ´Coconut Lime´ s limetkově zelenavým plným středem. Plné bílé květy nabízí také ´Milkshake´ či ´White Double Delight´.

Šlechtitelé si hodně slibují i od odrůd vznikajících z původních amerických druhů, jako je E. pallida, E. paradoxa či E. tennessensis, pro které jsou typické třeba vysoký vzrůst či dolů splývající obvodové kvítky.

Třapatkovky se hodí i jako rostliny vhodné k řezu. Květy můžete dát do vázy ještě dříve, než se zcela vyklene střed. Anebo se také dají využít pro suchou vazbu – to je odstřihněte hned, jak odkvetou okolní jazykovité lístky.

Delicious Candy. foto Shutterstock

 

Supreme Cantaloupe. foto Shutterstock

 

Razzmatazz. foto Shutterstock

Pro společné pěstování

Pokud vysazujete třapatkovky do trvalkového záhonu, zvolte k nim další druhy pocházející ze stepních oblastí. Patří mezi ně zavinutka (Monarda), třapatky (Rudbeckia nitida, R. fulgida, R. hirta) či krásnoočko (Coreopsis). Vybírat můžete i mezi travinami, které jsou nejhezčí právě koncem sezony jako ječmen hřívnatý (Hordeum jubatum) či proso latnaté (Panicum virgatum). Z dalších rostlin lze doporučit třeba máčku (Eryngium) či bělotrn (Echinops). Dříve se často třapatkovky pěstovaly společně s plamenkou latnatou (Phlox paniculata), můžete to zkusit, ovšem jen na vlhčích místech, plamenky potřebují více vody.

Big Kahuna. foto Shutterstock

 

Třapatkovky vypadají krásně i v kombinaci se střapatými hlavičkami bělotrnu kulohlavého. foto Shutterstock

 

Aby krásné kvetly, potřebují dostatek slunce a humózní, přiměřeně vlhké místo. foto Shutterstock


Třapatky, nebo třapatkovky?
Jménem třapatkovka nachová se označuje známá Echinacea purpurea, ovšem dříve se takto říkávalo třapatce, tedy rostlině z rodu Rudbeckia, která má vždy vystouplý černý nebo tmavý hladký střed úboru. Ten je u třapatkovek rezavý, okrový nebo zelenavý. Protože se tyto dva české názvy zaměňují, velmi často se pro označení těchto dvou květin používají názvy latinské, byť počeštěné – tedy echinacea nebo rudbekie.


 


Text: Dagmar Cvrčková; foto Shutterstock

Další články

Jak správně pečovat o psí zuby

Jak správně pečovat o psí zuby

Nemoci chrupu mohou být pro vašeho čtyřnohého kamaráda velmi nepříjemné a bolestivé. Záněty dásní trápí až každého druhého psa a mohou mít závažné zdravotní následky. Proto by péče o psí chrup měla začít už od štěněčího věku a stát se nedílnou součástí každodenní rutiny.

Celý článek