Porcelánová mozaika

Už jste někdy zkoušeli vytvářet mozaiku? Můžete se do toho pustit s námi podle návodu, který jsme pro vás připravili. Zužitkujete při tom například rozbitý talíř s pěkným dekorem.

Mozaika je plošná výzdoba s konkrétním nebo abstraktním vzorem, složená z malých různobarevných kousků kamene, keramiky, skla nebo porcelánu. Tyto kousky se upevňují do měkké omítky, tmelu nebo lepidla. Povrch nástropních nebo nástěnných mozaik bývá povoskován.

Počátky mozaiky jsou známé z Mezopotámie z doby 4. tisíciletí před naším letopočtem. Ukázky těchto prací je dnes možné vidět v Berlíně v muzeu Pergamon. Technika mozaiky se velmi rozvinula v antice od 6. století před naším letopočtem. Asi nejznámější jsou dochované mozaiky v Pompejích.

Ze středověku známe například monumentální skleněné mozaiky s figurálními motivy na zdech a klenbách starokřesťanských bazilik v Římě, v Jeruzalémě, v Betlémě a později v chrámech a kostelích v Raveně a na Sicílii. Výrobou skla na mozaiky prosluly Benátky. Nádherné mozaiky můžeme vidět v bazilice svatého Marka.

V renesanci se proslavila florentská mozaika z kousků barevných mramorů a polodrahokamů. V jižním Španělsku zase byl znát vliv nádherné arabské mozaiky z glazované keramiky.

V období klasicismu byla mozaika používána na stolky a kabinety, zvláště oblíbená byla v Římě.

Asi nejznámějším umělcem, používajícím mozaiku v 19. a 20. století, byl Španěl Antoni Gaudí. Jeho secesní architektura byla zdobená mozaikami převážně z keramických a porcelánových střepů. Inspirujme se jeho prací a vytvořme mozaiku na dřevěném podnose právě z rozbitého porcelánu.

 

Budete potřebovat

  • podnos
  • porcelánové střepy
  • lepidlo na obklady
  • spárovací hmotu
  • kladívko
  • špachtli nebo úzkou zednickou lžíci
  • gumovou stěrku
  • houbičku na nádobí
  • hadřík
  • sáček
  • akrylovou barvu
  • plochý štětec

 

 

Postup

 

 

1 Střepy vložte do mikrotenového nebo látkového sáčku a rozbijte je na menší kousky. Sáček použijte, abyste snížili riziko poranění. (Každopádně je vždy lepší při práci použít i ochranné brýle a rukavice.) Čím budou kousky menší, tím menší bude jejich klenutí, a tím rovnější bude konečná plocha.

 

 

 

 

 

2 Špachtlí rozetřete na podnos lepidlo na dlaždičky. Vzhledem k tomu, že lepíte porcelán na dřevo, vyberte si lepidlo na kombinaci savého a nesavého povrchu. Střípky vmáčkněte do lepidla. Lepidlo musí být pouze na spodní straně střepů, nesmí se dostat i do spár. Tomu je nutné přizpůsobit jeho vrstvu.

 

 

 

3 My jsme začali skládáním bílých střepů od krajů podnosu a střed jsme vyplnili růžovými střípky s motivem květin.

 

 

 

4 Podle návodu na lepidle nechte podnos zaschnout. Většinou se jedná o dobu 24 hodin.

 

 

 

5 Zaschlou mozaiku nyní vyspárujte. My jsme – vzhledem k barvě střepů – vybrali tmavě šedou spárovací hmotu, aby mozaika pěkně vynikla. Spárovací hmotu rozmíchejte s vodou na hustou kaši.

 

 

 

6, 7 Zednickou lžící nebo špachtlí naneste spárovací hmotu do spár.

 

 

 

8 Stěrkou setřete přebytečnou hmotu a nechte ji chvíli zavadnout, než přistoupíte k dalšímu čištění. Pokud byste pracovali hned dál, vytřeli byste hmotu i ze spár, což nechcete.

 

 

 

9 Jemně zatuhlou hmotu vytřete mokrou houbičkou na nádobí a po dalším schnutí ještě suchým hadříkem. V případě, že spárovací hmota již zcela zaschne a na porcelánu ještě naleznete její zbytky, je možné je odstranit jemnou kovovou drátěnkou.

 

 

 

10 Na závěr přetřete okraje podnosu šedou akrylovou barvou.

 

 

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Tvořte a bavte se s dětmi

Tvořte a bavte se s dětmi

Přinesli jste si s procházky s dětmi hromádku krásných lesklých kaštanů? Můžete si z nich vyrobit tradiční zvířátka, nebo si je jen tak pomalovat ornamenty a veselými obrázky.

Celý článek