Zářivé kosatce

Postupně začínají kvést již koncem května a v červnu pak zdobí mnohé zahrádky. Kosatce totiž patří mezi nejkrásnější a nejoblíbenější u nás pěstované trvalky.

Nejčastěji se jedná o takzvané americké kosatce, což jsou zahradní kultivary, které vznikly šlechtěním z původních vyšších druhů, jako je třeba kosatec vousatý (Iris barbata). Navzdory tomu, že se označují jako americké, pocházejí většinou z Evropy, Balkánu, přední Asie, Kavkazu a Číny. Obvykle potřebují sušší substrát na slunném místě, výbornou drenáž a špatně snášejí zimní vlhko. I mezi nimi ale najdete druhy, které prosperují ve vlhkém prostředí a staly se téměř synonymem pro rostliny přímo k vodě či do blízkého okolí vodních ploch.

Na záhony

Zahradní kosatce mají stovky odrůd. Časté je pro ně dvoubarevné vybarvení květů, což je znak, který u botanických druhů nenajdete. Podle výšky jsou odrůdy zařazeny do skupin elatior (vysoké, 80 cm), media (střední, 50 cm) a nana (nízké, 30 cm). Mezi vysloveně nízké patří i kosatec síťkovaný (I. reticulata) z Kavkazu, vysoký jen 15 centimetrů, který se často pěstuje na skalkách a okrajích štěrkových záhonů. Jde o časně kvetoucí kosatec, který kvete už počátkem dubna, na rozdíl od ostatních druhů rozkvétajících na přelomu jara a léta. Nižší je také vápnomilný kosatec různobarvý (I. variegata) vhodný do chudých půd na plném slunci.

Kosatec různobarvý (I. variegata)

K vodě

Mezi kosatci k vodě vynikají hned dva výrazné druhy. Je to kosatec žlutý (I. pseudacorus) a kosatec sibiřský (I. sibirica) se sytě modrými úhlednými květy na útlých vysokých stvolech. Mají však odlišné požadavky. Kosatec žlutý může růst přímo v bahenní zóně a nevadí mu ani občasné zaplavení. Kosatec sibiřský se pěstuje dále od břehu, hodí se i na volné plochy s vlhkou půdou, ale přímé zamokření nesnáší. Do mělkých vod na plném slunci můžete vysadit i asijský kosatec japonský neboli Kampherův (I. ensata, syn. I. kaempheri). Jeho květy jsou také modré, ale větší a svým tvarem se blíží spíše klasickým zahradním kultivarům.

Kosatec síťkovaný (I. reticulata)

Kosatec japonský neboli Kampherův (I. ensata, syn. I. kaempheri)

Kosatec sibiřský (I. sibirica)

Kosatec žlutý (I. pseudacorus)

Uložit


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Jak správně pečovat o psí zuby

Jak správně pečovat o psí zuby

Nemoci chrupu mohou být pro vašeho čtyřnohého kamaráda velmi nepříjemné a bolestivé. Záněty dásní trápí až každého druhého psa a mohou mít závažné zdravotní následky. Proto by péče o psí chrup měla začít už od štěněčího věku a stát se nedílnou součástí každodenní rutiny.

Celý článek