Dítě a zvíře? Společné soužití má svá pozitiva

Zvažujete, zda svému potomkovi pořídit zvířecího kamaráda? Pokud vás napadají spíše nevýhody a problémy spojené s péčí o domácího mazlíčka, přečtěte si následující řádky.

Domácí zvířata jsou důležitou součástí zdravého emočního vývoje dětí. Během dětství se rozvíjí základní psychologické ale i sociální aspekty života, jako je získání sebedůvěry, pocitu odpovědnosti, empatie k ostatním nebo dosažení určité míry autonomie. S tím vším může domácí zvíře dítěti pomoct! Pokud jste někdy sledovali interakci mezi dítětem a zvířetem, musí vám být jasné, že se dítě touto hrou učí i důležité věci do praktického života – komunikace, ohleduplnost, starostlivost.

Zároveň se děti hraním se zvířaty stávají spokojenější. Domácí mazlíček je totiž pro dítě kamarád v dobrém i ve zlém. Poskytne mu pocit bezpečí a důvěry. I když se ve škole pohádá se svým kamarádem, nebo dostane špatnou známku, domácí zvíře může poskytnout velkou emoční podporu. Dítěti otevírá nový svět fantazie, lásky a soudržnosti.

 

Smysl pro zodpovědnost

Děti dostanou kamaráda, se kterým si hrají a baví se. Musí o něj ale také pečovat. A není lepší způsob, jak dítě naučit, že se musí umět postarat nejen samo o sebe, ale i o druhé, kteří jsou na něm závislí. „Pejsek musí jít ven, i když venku prší. To, že občas budou muset upřednostnit potřeby někoho jiného před svým pohodlím naučí dítě spolehlivosti,“ říká Zuzana Novotná ze Spokojeného psa. „Samozřejmě, že péče je primárně na rodičích, ale i malé úkoly jsou velkou zodpovědností,“ dodává.

 

Zdravé dítě

Soužití domácích zvířat a lidí má pozitivní účinky jak na psychické, tak i na fyzické zdraví. Děti, které od malička žijí v přítomnosti nějakého mazlíčka si budují silnější imunitu. Jsou tak méně ohroženy alergiemi a chronickým onemocněním dýchacích cest.

Zdravotní benefity jsou spojené především s tím, že zvířata děti vybízejí k větší fyzické aktivitě. Například pejsek vyžaduje každodenní procházky a spoustu času stráví hrou. K fyzické aktivitě ale nevybízejí jen psi, ale třeba i kočky a další zvířata, se kterými si dítě může hrát doma.

 

Na co si dát pozor, aby soužití fungovalo?

„Samozřejmě, že soužití domácích mazlíčků a dětí není vždy jen procházka růžovým sadem. Naopak. Často vyžaduje velkou dávku trpělivosti, obezřetnosti a nadhledu,“ upozorňuje Zuzana Novotná z e-shopu Spokojenypes.cz. Dítě i zvíře potřebují výcvik k tomu, aby se navzájem respektovali a mohl mezi nimi vzniknout pevný vztah. Pokud je zvíře členem rodiny ještě před příchodem vašeho potomka, hned ho nechte miminko očuchat, zkrátka se seznámit.
Dítěti naopak před příchodem mazlíčka vysvětlete, že to je živý tvor, se kterým musí zacházet velmi opatrně. „Alespoň ze začátku nenechávejte děti s mazlíčkem o samotě. Často neví, jak na něj, různě zvíře potahují a hrají si víc, než by si přálo. To může vést k nepředvídatelné, někdy až nebezpečné reakci. A to i u zvířat, která děti milují,“ dodává Zuzana Novotná.


text redakce, foto Shutterstock

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek