Pro milovníky umění
Výhled z oken je pro umělecky zaměřené lidi hodně důležitý, musí lahodit jejich oku, a v dohledu by proto neměl být žádný nepořádek. Věci, které jsou pro provoz zahrady a její běžný chod nezbytné, je tedy lepší schovat třeba do pěkného zahradního domku, za plotový dílec vhodné barvy nebo živý plot. I obyčejné zahradní vybavení může být ale krásné na pohled – hydrant na zdi je možné doplnit historickou litinovou výlevkou, pořídit lze i zdobenou konev nebo parádní květináče.
Průhledy a překvapení
Tyto prvky jsou na první pohled jednoduché, ale není tak snadné je realizovat. Průhledy jsou náročnější na prostor a představivost, díky nim ale můžete pro své návštěvy připravit i drobná překvapení. Mohou jimi být třeba sklenění ptáčci v keři nebo anděl ve větvích, kterého vidíte jen z jediného úhlu. Půvabné jsou i zvonkohry zavěšené poblíž lavičky.
Sezona i v zimě
Umělecké plastiky nemají nikdy po sezoně. I to je důvod, proč si je na zahradu nebo alespoň do jedné její části pořídit. Zimnímu efektu podřiďte také okolí. Zaměřte se na strukturálně výrazné rostliny a traviny, aby byl kout zajímavý i mimo hlavní sezonu, tedy od listopadu do března. Vyzkoušejte ostřici, kavyl, anděliku nebo máčku, vděčný je i červenými bobulkami ozdobený skalník nebo mahonie s listy, které vyniknou právě v zimní ojíněné podobě.
Dobré umístění
Pokud není vaše profese umělecky zaměřená, budete možná muset umístění plastiky či sochy věnovat více času. Klidně si pozvěte přátele nebo šikovnou sousedku, v tomto případě opravdu platí, že více očí více vidí.
Sjednocení stylu
I umělecká díla se musejí umět vybírat. Jinak vypadají samorosty, jinak kovové plastiky. Do zahrady se hodí i plastiky kamenné a za umělecká a cenově dostupná díla se považují i větší keramické objekty. Nejlépe vypadá, když zahradu zdobí práce jen z jednoho, maximálně dvou materiálů. Více různých surovin totiž posiluje dojem náhodnosti a nesouladu. Výborně vypadají i skupiny kamenů, drobnějších sošek nebo keramických výrobků od jednoho autora v jednom stylu. Zahradu můžete samozřejmě vyzdobit i svými vlastními díly a dát jí tak punc originality.
Jaké rostliny vybrat
Dřeviny – do pozadí uměleckého díla se hodí jakékoli druhy s mnoha květy, mimo sezonu se výborně uplatní i jehličnany či stálezelené dřeviny. Ty jsou univerzální zejména pro abstraktní díla, postavám či zvířatům naopak velice sluší i kvetoucí „opona“. Méně vhodné jsou pestrolisté kultivary, výrazné popínavky i převislé formy dřevin, které na sebe strhávají příliš pozornosti.
Trvalky – vybírejte takové, které rostou ve velkých trsech a mají spoustu květů – potřebujete spíš plošnou výsadbu než několik dominant. Vhodná jsou třeba rdesna, kakosty, agastache, rozrazily, dračíky, mateřídoušky, svatolina, levandule, šater, rožec, dobré jsou i nízké polštářové skalničky. Špatným společníkem pro umělecká díla jsou růže, pivoňky, mečíky, jiřinky, tedy vše vysoké, nápadné a dominantní.
Traviny a kapradiny – tito osobití univerzálové hrají právě v zahradě s dekoracemi významnou úlohu. Nevtíravá textura a zejména u travin i půvabný zimní vzhled z nich dělá nepostradatelnou skupinu zahradních rostlin, ze které můžete bez obav vybírat.
Letničky – vhodné jsou druhy s jemnou strukturou a drobnějšími květy, které plastiky pěkně orámují, opatrní buďte jen na výrazné tvary a ostré barvy, jako mají například slunečnice. Použitelné jsou třeba lobelky, tařicovky, všelichy, bidens, pomněnky, černuchy nebo hledíkovky.