Zimní péče
Třebaže mají zvířata svá těla porostlá srstí, žijí s námi často v příbytcích chráněných před chladem a zimou. Výsledkem této skutečnosti je pak jejich zhoršená schopnost vyrovnat se s rozdíly v teplotách oproti zvířatům žijícím ve volné přírodě.
Zvýšené línání
S příchodem zimního období se veterinární lékaři setkávají ve své praxi s dotazy chovatelů, které se týkají i zvýšeného línání tedy ztrátovosti srsti u psů. Patologické tedy nepřirozené línání se oproti tomu přirozenému projevuje zvýšenou, abnormální ztrátovostí srsti, často svěděním až vypadáváním celých oblastí srsti, tvorbou lysin (alopecie) až úplnou ztrátou chlupů na převážné části povrchu těla psa. V případě patologického línání je třeba vždy navštívit veterinárního lékaře, neboť příčin může být několik, a navíc často i kombinovaných.
Pěkně v teple
Krátkosrstá plemena bývají vždy logicky nejvíce postižena chladem. Pro ně je možno vyrobit nebo zakoupit kabátky a různé kombinézy – dnes je na trhu velký výběr. U psů, kteří mívají problémy s bolestmi zad (např. u jezevčíků), je vhodné kabátek ponechat ještě několik minut po návratu z procházky, aby se pod oblečkem přehřátá oblast zad (cca 39 °C) nevystavila relativně nízké teplotě doma (cca 20 °C) a nedošlo ke zhoršení problému. S tím souvisí doporučení, které platí i pro člověka – nepřetápět v bytech, neboť zde naopak dlouhosrstý pes bude trpět – pes se nemůže potit, tudíž poměrně obtížně reguluje svojí tělesnou teplotu.