Bidlo nad kamny

Nezbytným doplňkem kachlových kamen je bidlo, vodorovně upevněné pod stropem. Dají se na něm sušit utěrky, ručníky, promoklé šatstvo, svazky bylinek, ale dá se přes ně přehodit i pravá péřová duchna, aby se v zimě nahřála.

Zkusme si představit život v chalupě někdy v polovině 19. století a soustřeďme se na obytnou místnost. U dveří obvykle stála pec nebo kachlová kamna, kde se topilo, na plotně kamen se vařilo a jednou týdně se v peci pekl chleba. Úhlopříčně proti kamnům bychom našli stůl, při stole rohovou lavici. V dalším rohu postel hospodáře. Při stěnách a na nich bylo nádobí, v dřevěných a hliněných nádobách potraviny a také různé nářadí. Vedle kamen se dělala většina domácích prací a domácí výrobky pro trh.

Hned u kamen se na špalku štípalo dříví a stály tady putny s vodou. Po světnici se volně pohybovala drůbež, která nocovala v síni. V zimě se blízko pece v prvních dnech po narození nechávala mláďata všech domácích zvířat. Nahoře nad kamny se přes bidlo přehazovaly kabáty a vlňáky, zejména při nepohodě, aby uschly. Nezřídka se stalo, že na bidlo vylétli kohoutci a slípky, aby si v teple pohověli.

Tohle všechno už odnesl čas. Doplněny modernějším vybavením zůstaly v obytné světnici stůl, židle a kamna. Nad kamny, tak jako kdysi, často vidíme dřevěné bidlo. Slouží většinou k pověšení utěrky, ale občas na něm visí plátěný pytlík se sušenou mátou nebo jiným kořením. A když je špatné počasí, i dnes se bidlo využívá k rychlému usušení mokrého šatstva.

Různá konstrukce

Ačkoliv je bidlo nezbytným doplňkem kachlových kamen po staletí, nemá ustálenou podobu. Při prohlížení archivu obrázků z našich návštěv českých chalup vyplynulo, že konstrukce bidla se případ od případu liší. Může jej tvořit jedna rovná tyč, ale i křivolaká větev (samozřejmě odkorněná, očištěná a vyhlazená).

Někde nad kamny visí dvě bidla nad sebou, jinde jsou vedena ze dvou stran a kolmo se kříží. U kamen situovaných třemi stranami volně do prostoru světnice je možné bidla zavěsit nad všemi třemi stranami kamen nebo sporáku, takže konstrukce vytvoří tvar písmene U.

Různý je i způsob ukotvení ke stropu. Nejčastěji se setkáváme s bidlem mezi dvěma dřevěnými rameny. Ta bývají hladká i ozdobně profilovaná. Ke stropu bývají upevněna vrutem či moderně hmoždinkou. Pokud je bidlo jedním koncem upevněno do zdi, jednoduše je zapuštěno do vysekaného otvoru. Dřevěná ramena závěsu mohou být upevněna i na boční plochu stropního trámu.

Jiným řešením je zavěšení bidla mezi dvě kované tyče. Ty mají nahoře menší oka pro upevňovací vrut, dole větší oka nebo háčky, jimiž je bidlo jen volně prostrčeno. Podobná „oka“ lze vytvořit i ze řetězu. V některých chalupách je k vidění i bidlo zavěšené na provazy.

 

Kde vzít bidlo?

Když se zamyslíme nad tím, z čeho „závěsný sušák“ nad kamna vyrobit, zjistíme, že většinou máme všechno potřebné doma. Stačí vzít pár latěk a pár vrutů, anebo si dojít pro volně rostoucí „tyčovinu“ za humna.

Například Petr Strach z Orlických hor bidlo nad kamna vyráběl z javoru: „V blízkém okolí je spousta náletových stromků, volba tedy nebyla těžká. I dalším chalupářům bych doporučoval sáhnout spíše po dřevu z listnáčů, už jenom kvůli těm pichlavým větvičkám na jehličnatých stromech. Dalšími vhodnými dřevinami kromě javoru jsou habr, jasan, buk, zkrátka dřevo spíše tvrdší. Samozřejmě se bidlo dá udělat z čehokoliv, třeba z již připravených latí.“

 


Text: M. Lžičařová; foto: M. Mašín, I. Poltavec, R. Guryča, Z. Roller, P. Veselý, O. Pajer

Další články

Květinové abstraktní obrazy

Květinové abstraktní obrazy

Jemné tvary a nádherné barvy květin nás okouzlují v každém ročním období. Abychom tuto krásu zachovali, můžeme je vylisovat a použít k tvorbě jedinečných obrazů. Nemusíte být zkušeným malířem, abyste si vytvořili vlastní umělecké dílo. Stačí zapojit fantazii a řídit se našimi radami.

Celý článek

Když len hraje všemi barvami

Když len hraje všemi barvami

Len se s modrou barvou pojí téměř čítankově. Zahradníci ale dobře vědí, že může kvést také červeně, žlutě nebo bíle. Lny se navíc jeden od druhého liší dobou vegetace: zatímco tradiční přadný len je jednoletý, na zahradě každý ocení spíše trvalky. A víte, že se někteří zástupci tohoto rodu dokonce pěstují jako skalničky?

Celý článek