Patchwork: Nejpopulárnější jsou kabelky

V mateřských centrech se maminky pobaví, odpočinou si a mnohé z nich se také rády zabaví nějakou tvůrčí aktivitou. Jako třeba v patchworkovém klubu v plzeňském mateřském centru Barvínek.

Psal se rok 2008, když Petra Zahradníková, koordinátorka Mateřského centra, navštívila první kurz patchworku. „Byla jsem z této techniky nadšená. V řadách stálých návštěvnic mateřského centra jsem našla spřízněnou duši Helenu Michálkovou, která měla s patchworkem také zkušenost. Pak už zbývalo jen zařadit patchwork na naše pravidelná tvůrčí setkání a nadchnout pro něj další kolegyně, což nebyl žádný problém,“ popisuje začátky patchworkového klubu, který Petra vede spolu s Erikou Mádrovou a Věroslavou Suchou. Dnes se tu při tvoření schází deset až patnáct žen, které pravidelně docházejí dvakrát do měsíce na patchworkové kurzy. „Radost nám dělají také nově příchozí dušičky, které se téměř na každém kurzu objevují. Je mnoho žen, které patchwork obdivují, a nás těší, když můžeme být u toho, že si ho vyzkouší na vlastní kůži.“ Patchworkový klub při mateřském centru Barvínek však není určen jen maminkám, na kurzech se setkávají ženy všech věkových kategorií, jak mladé svobodné ženy, tak maminky od rodin, ale i babičky.

Zkušenější pomáhají

Účastnice kurzu zpravidla pracují na společném tématu, které je předem známo.
„Celé kouzlo tkví v různorodosti skupiny. Pro začátečnice je tu vždy někdo, kdo podá pomocnou ruku, kdo má zkušenosti, o které se rád podělí. Zkušenější patchworkářky se vzájemně inspirují volbou vzoru, skladbou látek, novými střihy, či výrobky. Pro všechny dohromady je společný patchwork relaxací ve skupině stejně nadšených žen, na jejímž konci je výrobek, kterému se zaručeně dostane ocenění,“ popisuje Petra. Většina výrobků vzniká jen tak pro radost. „Pokud bychom docenili časovou náročnost výroby a cenu materiálů některých quiltů, obtížně bychom hledali v našich končinách kupce,“ uvědomuje si Petra, a zároveň dodává, že příležitostně vyjíždějí s drobnými výrobky na nejrůznější jarmarky. „Například na výstavě, která začala 29. srpna a potrvá po celý měsíc v budově Špejcharu ve Spáleném Poříčí, mají návštěvníci příležitost výrobky patchworkového klubu nejenom vidět, ale také si některé zakoupit,“ upozorňuje Petra.

 

Nejen přesnost a trpělivost…

A jak kurzy patchworku probíhají? „Účastnice si donesou potřebný materiál a šicí stroj. Patchworkové pomůcky jako je řezák, podložka a pravítko máme k dispozici. Pak už si jen osvojují vybrané patchworkové techniky a domů odcházejí s hotovým výrobkem,“ popisuje Petra. Důležité je také mít potřebné dovednosti. „U klasických patchworkových technik, které jsou založené na sešívání geometrických tvarů do různých obrazců podle předem daných postupů, oceníte přesnost, preciznost a trpělivost. Sešíváním geometrických tvarů, například trojúhelníků, pak vzniknou čtvercové obrazce, které se mohou dále sešívat a vytvoří pak celou deku,“ říká Petra. Sešívat se také dají jednotlivé pruhy, což se označuje jako srubová technika. Blok srubu vznikne postupným obšíváním středového čtverce jednotlivými pruhy látek.

…ale i experiment a fantazie

Existují ale i techniky, u kterých využijete chuť experimentovat, spontánnost a fantazii. „Tyto volné techniky se označují jako crazy patchwork a art quilt a tvoří se sešíváním různě velkých kousků látek. K náročnějším technikám patří třeba japonský proplétaný patchwork či japonský skládaný patchwork, při nichž se proplétají předem připravené proužky látek,“ doplňuje Petra.

 

Kabelek není nikdy dost

Patchworkový klub při mateřském centru Barvínek připravuje také kurzy pro veřejnost. Pořádali tu kurzy základních technik, ze kterých vznikly tzv. „základové deky“, věnovali se technice šití přes papír, aplikacím strojovým i ručním, šili moderní patchwork. „Návštěvnice kurzů si odnesly polštáře, nástěnné quilty, deky, přehozy přes postel, taštičky, etue, hračky a mnoho dalšího. Velkou oblibu mají víkendové patchworkové kurzy pod vedením našeho hosta, lektorky Diany Bartošové,“ těší Petru. A jaké výrobky jsou mezi ženami nejvíce populární? „Myslím, že kabelek není nikdy dost. Také šití nejrůznějších tašek, brašen, taštiček a košů je velmi oblíbené,“ doplňuje Petra.

Návrat k tvoření

Patchwork je podle ní velmi populární. „Navštěvujeme patchworkové výstavy v Čechách i v zahraničí, na kterých potkáváme velké množství lidí se stejným zájmem, o popularitě patchworku proto nepochybuji. Zdá se mi, že trendem poslední doby je návrat ke kořenům, k činnostem, které byly běžnou součástí života našich předků. Proto si ruční práce nacházejí místo v našich životech. V patchworku se můžete realizovat bez ohledu na věk, povolání či vzdělání. Vznikají díky němu krásné věci a v tom je jeho budoucnost,“ myslí si Petra Zahradníková, podle které lze touto technikou vyrobit všechno, nač si člověk vzpomene. „Lidská fantazie nezná hranic, jediným omezením může být nedostatek času zrealizovat všechny nápady, které se v našich představách zrodily,“ uzavírá vedoucí patchworkového klubu při Mateřském centru Barvínek.

 


Vyrobte si kabelku

Co budete potřebovat:

  • Džínovinu: 35 cm/ 110 cm šíře
  • designovou bavlněnou látku: 8 cm/ 110 cm šíře
  • 2 kovové polokroužky cca 2 cm
  • zip 35 cm
  • bavlněnou látku na podšívku 50 cm x 25 cm
  • vatelín 50 cm x 25 cm
  • knoflík
  • látkové stuhy

 

Jak na to:

1. Vytvořte přední díl z džínoviny a bavlněné designové látky podle fantazie o rozměrech 25 x 25 cm. Dozdobte našitím stužek, knoflíku a nařaseného proužku.

2. Nařasený proužek: sešijte pruh látky 35cm x 5 cm podélně na šíři patky, přetočte na líc, sežehlete švem uprostřed, našpendlete řasení cca po 2 cm a přišijte k přednímu dílu dvěma švy uprostřed.

3. Vytvořte zadní díl z džínoviny o rozměrech 25 cm x 25cm.

4. Podložte přední i zadní díl vatelínem, proquiltujte například podél stužek.

5. Připravte si popruh: sešijte podélně pruh z džínové látky o rozměrech 6 cm x 110 cm, obraťte na líc, sežehlete, prošijte

6. Vytvořte poutka na uchycení popruhu: připravte si 2 obdélníky 10 cm x 6cm, sešijte je podélně, obraťte na líc, sežehlete, prošijte.

7. Navlečte na poutko polokroužek. Přišpendlete si poutko s polokroužkem na horní stranu předního dílu vlevo cca 4,5 cm od okraje. Stejně postupujte i u zadního dílu.

8. Střihněte si podšívku – 2 čtverce 25 cm x 25 cm.

9. Všijte zip na horní stranu předního dílu tak, že jej přiložíte lícem k líci a současně na něj přiložíte podšívkový díl lícem k líci a přišijete. Stejným způsobem přišijte zip na zadní díl.

10. Sešití kabelky: Zapněte zip na 2/3, položte přední a zadní díl lícem na líc, stejně tak budou ležet na sobě i podšívkové díly, sešijte po obvodu celý obdélník na šíři patky, nechte jen cca 8 cm široký otvor v podšívce nesešitý. Otvorem celou kabelku převraťte na líc, zašijte podšívku, do polokroužků provlečte popruh a sešijte.

Autorkou výrobku je Erika Mádrová.


Kontakt:

Patchworkový klub při MC Barvínek

Ruská 16
326 00 Plzeň – Slovany
Email: mcbarvinek@centrum.cz
info@mc-barvinek.cz
www.mcbarvinek.cz
www.barevnenitky.cz

 


Text: Andrea Skalická; foto: MC Barvínek

Další články

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek

Jak voní zima? Po ovoci a koření!

Jak voní zima? Po ovoci a koření!

Zima voní po citrusech a hřebíčku! Vytvořte si z nich dekorace a dobroty, které promění váš domov v útulném místo. Ozdobte pomeranče hřebíčkovými vzory, vytvořte si vyřezávané ozdoby z jablek, užijte si horký kořeněný cider, který zahřeje tělo i duši…

Celý článek