Pozor na nepříjemné osiny
Obal zralého travního semínka (tzv. osina) je utvořen tak, že může zvířeti způsobit vážné zdravotní problémy. Osina má na jednom konci ostrý výběžek zakončený malým „zpětným háčkem“ a na druhém několik tvrdých štětinek. Celá je dlouhá asi jeden centimetr. Při pohybu zvířete neposečeným porostem zralá semínka z klásku vypadnou a zachytí se na srsti zvířete. Pokud se dostanou do míst, kde jsou kožní nebo slizniční záhyby, mohou se ostrým výběžkem zapíchnout do kůže a díky zpětnému háčku se neuvolní. Posouvají se dál, až se dostanou pod kůži. Nejčastějšími místy nálezu osin jsou pak uši, meziprstí, ale můžete je nalézt i ve spojivkovém vaku, předkožce psů apod.
Že má váš pes v uchu osinu, můžete poznat podle toho, že klepe hlavou a drbe si ucho. Osina bývá bohužel poměrně hluboko a pouhým okem nemusí být v uchu viditelná. V tomto případě nesmíte postižené ucho čistit, protože byste osinu zasunuli ještě hlouběji a bylo by pak obtížné ji odstranit. To provádí vždy veterinář. Pokud k němu se psem přijdete ihned, bývá to snadný zákrok, jestliže je osina v uchu několik dní, bývá stav komplikovaný zánětem.
Když si všimnete, že si váš pes intenzivně líže packu, pak je možnou příčinou osina v meziprstí. Ta se projevuje bolestivostí packy, někdy kulháním a objeví se hnisavý puchýřek. Častěji postižení bývají psi s hustým osrstěním končetin – typickým příkladem je kokršpaněl. Někdy si pes osinu sám lízáním odstraní, ale může se stát, že semínko vcestuje hluboko do tkáně a pak je nutná chirurgická revize místa. Pokud se totiž osina v pacce nechá, může i několik týdnů cestovat směrem vzhůru a způsobit vážný zánět podkoží a okolních tkání. Proto jestliže si všimnete bolestivého puchýřku mezi prsty vašeho psa, rozhodně navštivte veterináře.