Čistě bílé odrůdy lilku vynikají jemnou chutí

Papriky a lilky prodlužují sezonu

Zatímco rajčata a okurky ve skleníku už pomalu přestávají plodit, papriky a lilky teprve naplno začínají. Myslete na to při plánování zeleninových záhonů.

Co potřebují

Vhodné místo – papriky i baklažány spojuje vysoká náročnost na teplo. Na většině našeho území se tak významnější sklizně dočkáte jen ve fóliovníku nebo skleníku. Oba druhy ale můžete pěstovat i mimo nejteplejší oblasti, je však třeba je vysadit na chráněné místo. Využít se dá i takzvaná sluneční past, která zachycuje teplo slunečních paprsků. V praxi jde zpravidla o nižší zídku nebo rostliny odstupňované výšky vysazené do širokého tvaru písmene U otevřeného směrem k jihu. Velikost sluneční pasti přizpůsobte vždy počtu rostlin, které chcete teplotně zvýhodnit. Dalším doplňkovým opatřením může být proutěná či prkenná zástěna, která plodiny ochrání před větrem.

Výsev a vývoj – papriky se vysévají už v únoru, baklažány v březnu. Oba druhy zeleniny mají poměrně pomalý a dlouhý vývoj, trvá proto řadu měsíců, než se dostanou do období plodnosti. Ta přitom závisí zejména na tom, jak se o rostliny budete starat v počátečních fázích vývoje.

Dostatečná výživa – plodová zelenina obecně potřebuje hodně živin, to znamená dostatek kompostu nebo rozloženého hnoje. Paprikám a lilkům dopřejte na začátku pěstování menší startovací dávku hnojiva k podpoře růstu a keře v průběhu sezony ještě několikrát přihnojte přípravkem podporujícím plodnost.

Drobné chilli papričky můžete úspěšně pěstovat i na balkoně nebo za oknem

Ochrana rostlin – pozor si dejte na molice a mšice, které sáním poškozují vzrůstné vrcholy paprik a lilků, tedy i nasazené květy a mladé plody. Při ochraně rostlin buďte pečliví a důslední, jen tak keře nasadí dost plodů.

Termín sklizně – největší sklizeň paprik a lilků začíná zhruba v polovině srpna a trvá až do poloviny října. Právě pokles podzimních teplot vede k tomu, že keře na venkovních záhonech brzy ukončí plodnost a nasazené plůdky zůstanou už malé. Rostliny v krytých prostorech se sklízejí o několik týdnů déle a prodlouží tak sezonu čerstvé zeleniny.

Lilky můžete sklízet od poloviny srpna do října

Některé druhy lilku jsou světle fialové s bílým žíháním

Jaké odrůdy paprik vybrat

Máte-li málo místa, pěstujte jen takové odrůdy paprik, které jsou něčím významné. Oblíbené jsou odrůdy s pálivými plody (‚Pálivec‘, ‚Korál‘, ‚PCR‘), menší „dětské“ papriky (‚Hamík‘) nebo drobnější kulovité plody (Jablina’F1′, ‚Tamina F1‘). Populární a úrodné jsou i dlouhé „kozí rohy“ (‚Volský roh‘, ‚Beros‘, ‚Orfeus‘). Silnostěnné kapie vypadají sice lákavě, ale jejich pěstování není snadné. Rostlina je schopná vyživit jen omezený počet plodů, které jsou navíc na trhu dostupné valnou část roku. Proto jsou pro zahrádkáře efektivnější odrůdy s menšími plody.

Největší sklizně paprik i lilků se dočkáte ve fóliovníku nebo ve skleníku

Jak pečovat o lilky

Zatímco papriky stačí jen zajistit provázkem proti rozlomení keře, lilky potřebují o trochu více péče. Vyštipujte jim zálistky (jako u rajčat), někdo doporučuje i zaštípnout výhony za druhým či třetím plodem. Plody budou pak výrazně větší a z jednoho keře sklidíte osm až deset krásných lilků. Větší plody mívají zahraniční odrůdy označené jako F1, tuzemské odrůdy (‚Český raný‘) bývají drobnější. V posledních letech se pěstují roubované lilky (jako u okurek). Rostliny jsou sice výrazně dražší než sazenice ze semene, ale díky silným kořenům podnože je předčí vyšší vitalitou i sklizní.

Populární beraní rohy příliš mnoho místa nepotřebují

 

Uložit

Uložit

Uložit


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek

Jak voní zima? Po ovoci a koření!

Jak voní zima? Po ovoci a koření!

Zima voní po citrusech a hřebíčku! Vytvořte si z nich dekorace a dobroty, které promění váš domov v útulném místo. Ozdobte pomeranče hřebíčkovými vzory, vytvořte si vyřezávané ozdoby z jablek, užijte si horký kořeněný cider, který zahřeje tělo i duši…

Celý článek