Bylinkový kalendář – duben
Divoké jarní bylinky
Využijte léčivé síly divokých bylinek, z nichž některé obvykle vnímáme jen jako plevel, ve skutečnosti jsou to ale zelené poklady.
Sedmikráska chudobka – je považována za jednu z nejléčivějších bylinek. Čerstvé květy si přidejte do salátu či do polévky nebo si z nich připravte čaj proti kašli a na pročištění organismu: 1 lžičku květů zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut luhovat.
Fialka vonná – léčí kašel a pomáhá proti chrapotu. Můžete si připravit čaj z čerstvých květů: 1 lžíci přelijte 250 ml vody teplé 60 °C a nechte 5 minut louhovat. Nebo si z nich udělejte výborný sirup: 75 ml výluhu přidejte 75 g cukru, zahřejte a nechte rozpustit – nevařte.
Popenec obecný – drobná aromatická bylinka se sytě fialovými květy, kterou můžete využít i jako koření. Čaj z popence pomáhá proti kašli a při nemocech močového ústrojí. Můžete si z něj také připravit výborný sirup: čerstvou bylinku prosypte cukrem nebo naložte do medu.
Ptačinec žabinec – tento nezničitelný plevel je zároveň velmi užitečnou bylinkou! Obsahuje vitaminy A a C a stopové prvky (zinek, hořčík) a pomáhá při jarní očistě těla – povzbuzuje činnost ledvin. Hrst čerstvé byliny zalijte 500 ml horké vody a nechte 5 minut luhovat.
Jitrocel kopinatý – také vyniká výbornými čisticími schopnostmi, léčí kašel a má hojivé účinky: omyté čerstvé rozmačkané listy přikládejte na otevřené rány (například bércové vředy). Výborný je i čaj z 1 lžičky jitrocele a 1 lžičky mateřídoušky přelité 250 ml horké vody.
Rozrazil rezekvítek – má schopnost rozbíjet močové kameny (tak jako rozrazil lékařský), čistí krev a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Také usnadňuje odkašlávání. Chutnou čajovou směs získáte z 1 lžičky sušeného rozrazilu, 1/2 lžičky tymiánu a 1/2 lžičky zeleného čaje.
Hluchavka nachová – vyniká silnými protizánětlivými účinky. Sbírejte květy nebo kvetoucí vrcholy. Nálev z hluchavky, připravený z 1 lžičky sušené bylinky přelité 250 ml horké vody můžete pít, nebo jej používat k léčbě pokožky – ekzémů, akné či hemeroidů.
Pampeliška lékařská – čistí játra, pomáhá proti jarní únavě, působí diureticky, podporuje metabolismus. Mladé křehké listy si přidejte do salátu – nejchutnější jsou ty z velkých, bujně rostoucích trsů pampelišek na vlhčích, mírně stinných místech s dostatkem živin.
Medvědí česnek – roste na vlhkých, stinných místech pod keři, v listnatých horských lesích. má blahodárné účinky na činnost zažívacího ústrojí, zejména střev. Nejlépe je konzumovat jej čerstvý, například v pokrmech, kde používáme kuchyňský česnek nebo jarní cibulku.
1Mrkev divoká (mrkvous) – kořen můžete využít stejně jako šlechtěnou mrkev – je jedlý. Jíst můžete i nať (při rozemnutí voní jako mrkev), například ji přidat do polévky či zeleninových jídel podobně, jako nať petržele. Pozor ale na záměnu s jedovatou tetluchou kozí pysk!
Kontryhel obecný – je univerzální „ženskou“ bylinkou: příznivě ovlivňuje menstruaci a léčí ženské nemoci, působí diureticky a protizánětlivě. Podporuje tvorbu mateřského mléka a může se užívat při kojení. Nálev z kontryhele můžete pít nebo si jej přidat do koupele.
Čaj pro zvýšení energie
Povzbudivý jarní čaj si připravte ze směsi 2–3 dílů listů kopřivy a 1 dílu listů pampelišky. Do vroucí vody vhoďte hrst čerstvých omytých listů a přiveďte znovu k varu, odstavte na 20–30 minut pod pokličkou, sceďte, zchlaďte a pijete dle potřeby.