7 psích zajímavostí
O psech se říká, že jsou barvoslepí. Není to pravda. Psi barvy vidí, jen ne tak jasně jako my lidé. Jejich rozlišení barevné škály je podobné tomu, jak my vnímáme barvy například za podvečerního šera.
Staří Egypťané prosluli svou úctou ke kočkám. Ale ve stejné úctě měli i své psy. Když zemřel jejich psí druh, oholili si obočí, do vlasů si vetřeli bláto a po několik dní nosili smutek.
Čich psa je až 10 milionkrát lepší než čich člověka Psí čich je opravdu výborný, může mít v závislosti na plemeni od 125 milionů až do 300 milionů pachových žláz. Pro srovnání, lidský čich čítá pouze 5 milionů těchto žláz. Část psího mozku, který čich řídí, je až 40x větší, než stejná lidská část mozku. A to i přesto, že je psí mozek daleko menší než mozek lidský.
Ve středověku vyráželi do bitev v brnění nejen rytíři, ale také jejich velcí psi, předchůdci dnešních dog a mastifů, kteří měli svá vlastní brnění a ostnaté obojky. Stejně vybavení a ozbrojení psi byli používáni také k ochraně kupeckých či šlechtických karavan.
Roční pes je fyzicky stejně silný, jako vyspělý 15letý člověk I když různá plemena stárnou jinak, obecně platí, že jsou už v jednom roce tolik silní, jako člověk v 15-ti letech věku.
Slavný mongolský vládce Kublaj-chán byl nejen obávaný bojovník, ale také asi největší chovatel psů v historii. Měl jich prý asi 5 tisíc.
Pes má smysl pro čas. Pokud si myslíte, že váš pes ví, kdy je čas na večeři nebo na procházku, máte pravdu. Psi dokážou vypozorovat naše rutiny a zvyky a jim se také přizpůsobují. Dokážou si uvědomit, kolik času uplynulo a jaká část dne je.